След пожара край Катуница: Садово с ултиматум за подобряване на въздуха
От Общинския съвет пращат писмо, с което дават срок за отстраняване на проблема
Въпросът за вредите от пожара в депото за утайки край село Катуница обсъдена на днешното заседание на Общинския съвет в Садово. Съветници поискаха да се потърси решение както на проблема със замърсения въздух, така и на въпроса с предотвратяването на евентуални подобни ситуации в бъдеще.
Още по темата
Според председателя на Общински съвет - Садово Атанас Телчаров първата стъпка е да се уведомят държавните институции за състоянието на атмосферния въздух и за притесненията на населението. Той допълни, че ако в близките дни ситуацията в населените места не се подобри, ще се пристъпи към протестни действия.
"Хората в Катуница са доста настръхнали, защото всяка сутрин селото се обгазява и това е проблем, на който трябва да се намери решение. Има напрежение. Смятам да напиша писмо, с което да дам срок за отстраняване на проблема. Хората споделят, че всяка сутрин домовете им са обгазени. Ако в най-скоро няма действия от държавните институции за преустановяване на това обгазяване, ще има протестни действия", съобщи Атанас Телчаров пред БТА.
Той коментира също, че заради задушливата миризма, която се усеща ежедневно след пожара, според него и според голяма част от населението, във въздуха има наличие не само на фини прахови частици, а и на други вредни за здравето вещества.
"Имаме депо за складиране на бали слама, които се запалиха два пъти, но такава миризма досега не е имало, което ни навява на мисълта, че това не са само фини прахови частици, а има и други вредни вещества", каза председателят на Общински съвет - Садово.
Тепърва предстои да стане ясно дали и кога жителите на обгазените села ще излязат на протест.
По време на заседанието на съвета беше дискутиран и въпросът с изграждането на кастрационен център в Садово, който ще помогне за справяне с големия брой бездомни кучета. Вносителите на предложението са записали, че създаването на кастрационен център ще мотивира собствениците на домашни кучета да ги регистрират и заплатят годишна такса от 15 лева. Общината разполага с подходящо помещение, ще е необходимо закупуване на лекотоварен автомобил, който да се приспособи за тази дейност.
Въпреки това за момента съветниците решиха да отложат изграждането на специален център за кастрация. "Ако ветеринарят, с който са разговаряли съветниците може да прави това нещо на някакви символични цени, а ние да осигурим хора, които да извозват тези животни, това би било най-работещо в случая", предложи Атанас Телчаров.