Заветът на патриарха: Да посрещаме страданията без гняв и отчаяние
Моето пожелание и надежда е: все повече да се стараем да спираме вниманието си върху добрия пример и онова, което ни насочва към доброто, казва Неофит в интервю през 2013 г., месец след като е избран за глава на БПЦ
"Православието е религия на Възкресението, на вярата, на надеждата. То ни разкрива Бога като всемогъщ, но и милостив, справедлив, но и любящ, едновременно вездесъщ и държащ всичко в десницата Си, но и близко до всеки от нас, чуващ нашите болки, копнежи и надежди. Тази вяра ни учи как да посрещаме страданията и изпитанията в живота с достойнство, без да губим присъствие на духа и да се поддаваме на гняв и отчаяние. Християнството носи посланието на радостта и мира и ни показва вярната посока, когато сме объркани и в безизходица". Това казва в интервю за в. "Стандарт" патриарх Неофит през март 2013 година, само месец след като е избран за глава на Българската православна църква.
Снощи в 22.22 часа Негово Светейшество издъхна в реанимацията на Военномедицинска академия в София, където бе приет с белодробно заболяване преди повече от четири месеца. Патриарх Неофит бе на 78 години.
По думите на главата на Българската православна църква обратът в живота, промяната към по-добро, за да бъде истински, а не външен и проформа, трябва да започва с лично покаяние.
"Трябва сериозно вглеждане в себе си - в делата ни, думите ни, мотивите ни; с трезва преценка в какво нашата съвест - макар и дълго време заглушавана, пренебрегвана, залъгвана - ни изобличава. С решимост да оставим всичко, което противоречи на здравия християнски морал, и със завръщане към високите критерии на непреходните християнски ценности", казва патриарх Неофит.
Според него без вярата в Бога вярата в човека винаги ще ни носи разочарование и горест.
"Без вяра в Бога вярата в нас самите и в другите хора е суетна, празна, измамна. С колкото и добри и справедливи намерения да започва едно дело, ако човек няма Бога за своя опора, упование, надежда и коректив - резултатите няма да са добри. Всяко човешко начинание без Божието благословение няма да даде добри плодове. Какво значи да вярваш в себе си? Не един властник и силен на деня човек са вярвали в себе си и в правотата си. Но какво добро е донесла тази тяхна вяра без вярата, че има Бог и Той е нашият морален коректив и Съдник. В дни на изпитания трябва да знаем и да помним, че Бог е и неизчерпаемият източник на благодатни сили и вдъхновение за всяка почтена човешка проява. И който търси Неговата помощ, ще я намери", категоричен е Неофит.
Веруюто на Негово Светейшество бе, че хората сами трябва да се обърнат към Бога.
"Мисията на Църквата е да води хората по пътя на спасението. Бог никого не насилва да вярва в Него против волята му, а очаква свободно да се обърнем към Него. Вратите на храмовете са широко отворени за всички, които влизат в тях "с вяра, благоговение и страх Божи", казва той.
Патриарх Неофит обаче е категоричен, че недостойните постъпки на отделни християни не трябва да се приписват на самата Църква.
"Ние, духовници и миряни, сме в Църквата не защото сме свети, а за да се осветим. За Христовата Църква и всички, които наричат себе си "християни", пример за подражание и идеал, който се стремим да постигаме, е Сам Господ Иисус Христос. Той е основанието на нашата вяра и несъвършенството на този или онзи човек, па било то и духовник, не оправдават нашето нехайство по отношение на вярата и собственото ни спасение и няма да ни послужат за оправдание в съдния ден. А Църквата винаги е имала, има и сега, достойни свещенослужители, които независимо от всичко - тежките обстоятелства, нападките, клеветите срещу Църквата, недоимъка...", обяснява главата на БПЦ.
Патриарх Неофит призовава да се търси във всичко духовна полза:
"Във вглеждането в другия човек - също, трябва да търсим пример или поука. Особено внимателни в това отношение трябва да бъдат популярните личности и журналистите - какъв пример представят на хората. Моето пожелание и надежда е: все повече да се стараем да спираме вниманието си върху добрия пример и онова, което ни насочва към доброто"