Лидерът на гражданското сдружение "Изправи се.БГ" Мая Манолова беше замеряна с яйца и домати на плажа Кабакум до сградата на председателя на "Воля“ Веселин Марешки, известна с неговия фитнес. Бившият омбудсман раздаваше на хората Конституцията в знак на протест.

Във видео, запечатало случката, което беше публикувано на страницата ѝ във Фейсбук, тя обясни, че е дошла на плажа, за да попита дали отдаването му на концесия за срок от 20 години е цената на подписите на "Воля" под предложението за нова Конституция, внесено от ГЕРБ. Вчера правителството определи за концесионер на "Кабакум - Север 2" бившия депутат от "Воля" Андон Дончев, който в средата на юли напусна парламента поради "съображения от личен характер". Твърди се, че той е "дясната ръка" на Марешки във Варна. В продължение на десет години досега пък концесионер беше дружеството "Белвекс", в което мажоритарен собственик е майката на лидера на "Воля" - Веска.

„Аз съм против българската Конституция да става заложник на сделки за плажове. Конституция срещу концесия. Нови конституционни заменки“, заяви Манолова.

Тя влезе в разгорещен спор с група мъже, които се представиха за случайни граждани и заявиха, че концесията няма нищо общо с проекта за Конституция на ГЕРБ, защото процесът по отдаването на плажа е започнал много отдавна, а и настоящият договор още не е приключил. Те допълниха, че плажът, за който Манолова говори, не е същият и няма общо с Марешки.

Снимка: Булфото

Малко по-късно нещата ескалираха и няколко мъже с предпазни маски освиркаха Манолова, викаха "Мафия" и я обстрелваха с яйца. Придружителите й се опитаха да я защитят, а самата тя заяви, че това са действия на ядосани граждани.

Снимка: Булфото

Вижте още снимки >>

„В търсене на евтина популярност Мая Манолова реши да разпространява фалшиви новини на плажа Кабакум във Варна“, коментираха от "Воля“ в съобщение до медиите, изпратено малко след инцидента.

Самият Веселин Марешки, който призна, че дори не е чел проекта за нова Конституция на ГЕРБ, който първоначално твърдеше, че няма да подпише, отрече да има сделка за подписа му. И заяви:

"Когато преди 10 години отидох на този плаж - всъщност бях на съседния плаж, плащах 27 лв. за комплект с 2 шезлонга и чадър. Този плаж беше безлюден - взех го и го облагородих, загубата ми е горе-долу 400 000 лв. годишно".

Предисторията

През 2012 г. Веселин Марешки построи на плажа "Кабакум - Север 2" построи сграда, която обяви за фитнес. Цената за час тренировка обаче бе определена на 100 лева, а в комбинация с масаж - 10 000. Заради това постройката се ползва само от него и близките му.

ГЕРБ няколко пъти обявяваха, че ще развалят концесията, но това не се случи. Бившият регионален министър Лиляна Павлова поиска от тогавашния кмет на Варна Кирил Йорданов да премахне част от постройката, която надхвърля нормите за преместваеми обекти на плажните ивици. Това обаче не стана, защото администрацията не можа да реши кой етаж от постройката нарушава закона - първият или вторият.

 

 

ИЗБРАНО