Въпреки международната заповед за арест Нетаняху пристига в Унгария
Ден след решението на съда в Хага Виктор Орбан каза, че кани израелския си колега и гарантира, че няма да бъде задържан
Израелският премиер Бенямин Нетаняху се очаква да посети Унгария днес, въпреки издадената на 21 ноември 2024 г. от Международния наказателен съд заповед за ареста му по обвинения за предполагаеми военни престъпления в Ивицата Газа.
По време на посещението си Нетаняху ще разговаря с унгарския премиер Виктор Орбан и други висши унгарски служители, преди да се завърне в Израел на 6 април.
Още на следващия ден след издадената заповед Орбан отправи покана към израелския премиер да посети Унгария въпреки заповедта и осъди решението на Международния наказателен съд като го нарече "срамна постъпка" и "погрешна", предаде АФП, цитирана от БНР.
Орбан - тогава ротационен председател на ЕС, гарантира, че при визита на Нетаняху в Унгария заповедта за арест на МНС няма да бъде изпълнена.
МНС издаде заповеди за арест на Нетаняху, на наскоро уволнения израелски министър на отбраната Йоав Галант и на военния лидер на "Хамас" Мохамед Дейф за предполагаеми военни престъпления, свързани с конфликта в Газа. Съюзниците на Израел разкритикуваха решението.
Държавите членки на МНС по принцип са длъжни да изпълняват заповедите за арест, въпреки че има разногласия по въпроса как да се подходи в случая с Нетаняху.
Тогавашният ръководител на европейската дипломация Жозеп Борел каза, че решенията на МНС не са политически и че всички страни от ЕС трябва да приложат решението.