Включват нови изследвания за бъбречни заболявания и рак на матката по здравна каса
МЗ забрани и износа на лекарство за недоносени деца след сигнали на родители да липсата му в аптечната мрежа
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка.
Здравната каса да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция, предвижда предложението. Идеята е да се диагностицира навреме хронично бъбречно заболяване, което протича безсимптомно, а изследваният към момента креатинин не дава достатъчно информация. Най-уязвими към такава болест са пациентите с диабет и високо кръвно налягане, предаде БНР.
За жените на възраст от 30 до 40 години се предлага заплащането на модерно цитологично изследване на проба от маточната шийка, което осигурява по-ранна и точна диагностика в сравнение с традиционната цитонамазка.
За пациенти с онкозаболявания на кръвта е заложено включването на високоспециализирани изследвания.
В проекта на здравното министерство е посочена необходимостта да бъдат предвидени средства за тези видове изследвания в бюджета на Касата за следващата година.
Повече подробности за проекто-наредбата вижте ТУК >>>
Забраниха износа на лекарство за недоносени деца
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде днес и заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторния синцитиален вирус (RSV), съобщиха от пресцентъра на МЗ.
Лекарственият продукт е единствен в международно непатентно наименование Palivizumab и е включен в Позитивния лекарствен списък. Липсата на заместител увеличава значимостта от наличието му на територията на страната. В същото време притежателят на разрешението за употреба информира за сигнали от родители на недоносени деца, които съобщават, че не могат да намерят лекарството в аптечната мрежа в страната.
Анализът на наличната информация показва, че към 20 ноември на разположение са много малко опаковки от лекарствения продукт, което поставя в риск регулярното снабдяване на аптечната мрежа в периода на най-голяма активност на респираторния синцитиален вирус.
С цел гарантиране нуждите на българските деца и обезпечаване на лекарствения пазар с достатъчно количества от продукта, министър Кондева издаде забрана за износа му, която влиза в сила от 23 ноември 2024 г. до 20 януари 2025 г.
Заедно с това е издадена и нова заповед, с която се удължава забрана за износ на инсулини и аналози, други лекарства, одобрени за лечение на захарен диабет тип 2 и антибиотици за системна употреба от деца. Срокът за действие на забраната отново е до 20 януари 2025 г.