Здравната каса ще заплаща профилактични изследвания на кръв и урина за децата между 7 и 18 години, както и допълнителни ехографски прегледи плюс изследване за фетална морфология при бременните жени. За жените между 30 и 50 години се въвежда задължително ехографско изследване на млечните жлези веднъж на 2 години.

Това са част от проектопромените в Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията, публикувани за обществено обсъждане. Целта е да е да осигурят допълнителни видове изследвания, с които да се подобри качеството на профилактиката у нас.

Според предложението на здравното министерство, НЗОК ще заплаща за медицински изследвания при децата с навършени 7 години, които до момента не са били покривани от обществения фонд. Така за децата на 7, на 10, на 13 и на 16 години ще се осигурява изследване на кръвна картина и урина, а за 16-годишните - допълнително изследване на кръвна захар и холестерол. Целта е да се открият навреме евентуални отклонения в здравословното състояние на децата и да се предприеме лечение.

При бременните жени с проекта се залага провеждане на допълнителни ехографски прегледи в рамките на досегашния пакет от профилактични такива. Предвижда се за периода на бременността към провежданите сега две акушерски ехографии да бъдат добавени още два такива прегледа, както и ехографско изследване за фетална морфология. Добавя се и възможността за заплатено от НЗОК изследване за хепатит С, за да се установи статуса на бременната жена по отношение на това заболяване.

За пълнолетните също се предвиждат допълнителни медицински изследвания. Веднъж на 5 години ще се заплаща изследване на кръвна картина, на чернодробните ензими АСАТ и АЛАТ, както и на креатинин и урина.

Жените на възраст от 30 до 50-годишна възраст ще имат задължително ехографско изследване на млечните жлези, веднъж на 2 години. Цели се ранно диагностициране на евентуални онкологични заболявания.

Според проекта, ако при преглед на човек се установи, че има риск от развитие на злокачествено новообразувание на ректосигмоидалната област, с анамнеза за аденом на дебелото черво, полипи на дебелото черво, колоректален карцином, болест на Crohn, улцерозен колит, цьолиакия, ще има възможност за изследване на фекален калпротектин. Предвижда се и допълнително изследване на пациенти с диагноза Синдром на Търнър.

С предложените промени здравното министерство очаква да се подобри извънболничната медицинска помощ, да се разширят ранната диагностика и лечението на заболяванията във всички възрастови групи, като се акцентира върху децата, майките, ранното откриване на злокачествени образувания и някои хронични болести.