Направленията за ехография и мамография за профилактика на рака на гърдата вече са с удължена валидност - те ще важат 60 дни, а не както досега 30 дни. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса по повод на световния месец за борба с коварното заболяване, което държи дял от 26,8% от всички онкологични заболявания у нас.

За извършване на тези изследвания на млечните жлези общопрактикуващият лекар издава "Направление за медико-диагностична дейност", уточнява БНР.

Профилактиката, осигурена от НЗОК, включва:

- за жени на и над 30-годишна възраст - мануално изследване на млечни жлези - ежегодно;

- за жени от 30- до 50-годишна възраст - ехографско изследване на млечни жлези - веднъж на 2 години;

- за жени от 45- до 69-годишна възраст включително - мамография на млечни жлези - веднъж на 2 години;

- за жени на и над 70-годишна възраст- веднъж на 3 години.

До края на годината НЗОК и Министерство на здравеопазването предприемат съвместно още една кампания. Целта е двете институции да информират какви са възможностите за профилактични прегледи и ранната диагностика на рака на маточната шийка.

НЗОК осигурява комплексно лечение в болничната помощ на всички пациенти с онкологични заболявания и за тях то е напълно безплатно, напомнят оттам. Касата осигурява в пълен обем лекарствената терапия, прилагана при този вид карцином, като това включва ендокринна терапия, химиотерапия, таргетна терапия, имунотерапия, растежни фактори, както и антианемични и обезболяващи лекарствени продукти.

Профилактиката и лечението на рака на маточната шийка също се поема от Здравната каса, но направлението за профилактичен преглед, което издава личният лекар, е с трайност 30 календарни дни. Задължителната профилактика е за жени от 30 до 40-годишна възраст.

В България ракът на гърдата в около 68 % от случаите се диагностицира късно - във втори или трети стадий, а в ранен стадий - едва 12 %, припомнят и от ИСУЛ, където през целия месец организират безплатни прегледи в Клиниката по образна диагностика в Университетската многопрофилна болница, съобщиха от лечебното заведение.

Инициативата и тук е по повод Световния месец за борба с рака на гърдата. Целта е навременно откриване, превенция и скрининг на злокачествените заболявания на млечната жлеза, съобщава БТА.

Прегледите ще са през целия месец октомври, от 14:30 до 17:30 ч. Необходимо е предварително записване, което може да се направи всеки работен ден, от 08:00 до 16:00 ч., на тел.: 02/ 943 2481 или 02/943 2490, посочиха от болницата. Изследването ще се извършва с нов ехографски апарат, който отскоро е въведен в експлоатация в Клиниката по образна диагностика и има по-големи диагностични възможности, допълниха от лечебното заведение.

В периода 2015-2022 г. през скринингова ехомамография са преминали общо 27 502 жени, съобщи заместник-кметът по финанси и здравеопазване в Столична община Иван Василев при представянето на Програмата за скринингово изследване за рак на млечната жлеза.

Въз основа на данните, предоставени от лечебните заведения, при 18 389 жени не са установени патологични отклонения, тоест са клинично здрави жени. При 8107 от всички изследвани са констатирани болестни изменения: дoброкачествено заболяване на млечната жлеза при 7819 жени, нaxoдки с вероятност за paк на млечната жлеза при 211 жени, a 77 oт прегледаните са били с категорични злокачествени белези, даващи основания да се постави диагноза "карцином на гърда".