Вариантът Омикрон на коронавируса се разпространява много бързо и броят на заразените се удвоява на всеки два-три дни, предупреди Световната здравна организация. Заради по-заразния Омикрон редица страни затягат мерките за пътуване и достъпа до обществени места, съобщава БНР.

По данни на СЗО Омикрон е открит в 77 държави, но вероятно вече е и в много други, просто не е засечен с изследване. По-високата скорост на разпространение на Омикрон в сравнение с други варианти, ще доведе и до увеличаване на броя на хоспитализациите, прогнозира доктор Мария Керхов.

"Знаем, че Омикрон се разпространява бързо и вече надделява над делта в някои държави. Следим как този вариант циркулира при различните населения. Населения, които са приключили с делта вълната или вирусът се е разпространявал по-бавно".

Заради Омикрон Франция ограничава пътуванията от и до Великобритания за повечето граждани. Всички влизащи в страната от Острова подлежат на задължителна карантина. Изключение ще се прави само за шофьорите на камиони, за да не се нарушат доставките на стоки. Британските власти окачествиха решението на Париж като неефективно е непропорционално.

Испания ще постави трета доза ваксина срещу Covid-19 на всички граждани над 40 години. Вчера Мадрид започна и кампания за ваксинация на децата на фона на резкия скок в броя на новите случаи, предизвикан от Омикрон варианта.

Долната камара на руския парламент одобри на първо четене проектозакон, който предвижда да се изискват Covid сертификати за достъп до определени обществени места.

От неделя влизането в Гърция ще става само с отрицателен PCR тест за Covid-19, направен не по-рано от 72 часа, независимо дали човекът е ваксиниран или не. Мярката ще е временна и ще се прилага само за периода на коледните празници, каза официален гръцки представител, цитиран от "Политико".

Германският здравен министър Карл Лаутербах съобщи, че страната му бърза да си осигури още ваксини срещу КОВИД-19, за да ускори кампанията за инжектиране с подсилващи дози, която е в основата на стратегията й за справяне с новия вариант Омикрон, предаде Ройтерс. Лаутербах каза, че германските власти преговарят с Румъния, България, Полша и Португалия за закупуване на още дози. Освен това страната се надява да получи от "Бионтех"/"Пфайзер" през първото тримесечие на идната година милиони подсилващи дози, адаптирани за варианта Омикрон.

Директорът на Института за заразни болести "Роберт Кох" Лотар Вилер каза, че макар засега в Германия да има само няколкостотин случая на Омикрон, е само въпрос на време той да стане преобладаващ вариант. Според Вилер все още не е ясно дали Омикрон причинява по-тежко или по-леко прекарване на болестта от варианта Делта.

Турските здравни власти намаляват от шест месеца на три месеца срока между втората и третата доза от ваксината срещу коронавируса, съобщават турските медии, като се позовават на писмено съобщение на турския здравен министър Фахреттин Коджа. Според съобщението на министъра, направено след заседание вчера на специализирания научен съвет за борба с коронавируса, всички граждани, при които са минали вече три месеца от ваксинацията срещу КОВИД-19, може да си поставят трета доза ваксина. Министърът е посочил, че решението е взето с цел да се избегне в страната наблюдаваното в Европа увеличение на дневните случаи на коронавируса. Решението е в рамките на мерки за противодействие на разпространението на варианта Омикрон, който е по-заразен. Коджа е уточнил, че ваксинираните било с инактивна ваксина, било с иРНК ваксина, при които са минали вече три месеца от ваксинацията, ще могат получат трета доза ваксина по техен избор.

Турция използва във ваксинационната си кампания инактивната ваксина на китайската фирма Синовак и иРНК ваксината на Пфайзер/Бионтех.

Европейската агенция по лекарствата препоръча да се даде разрешително на две нови лекарства срещу Covid-19, а европейските лидери призоваха за разгръщането на ваксинационната кампания, така че ваксините, в т.ч. и подсилващата доза да достигнат до всички. Лидерите изтъкват също необходимостта от общ подход за валидността на КОВИД сертификата.