Продължава напрежението в Сандански, след като вчера 29-годишна жена в деветия месец на бременността изгуби бебето си на път за болницата в Петрич. Според близките й става въпрос за лекарска небрежност, при която не е обърнато внимание на вече настъпващо раждане. По думите на бабата на родилката пред БНТ фелдшерът в линейката е бил пиян. Днес те отново се готвят да протестират пред Спешното в града. Роднините призоваха медиците да бъдат освободени, тъй като, според думите им, те консумирали алкохол, докато са на работа, допълва Нова тв. 

29-годишната жена е била близо до термин, бременността ѝ е била нормална, дори са били подготвени и документите за раждане. Часове преди раждането на бебето родилката отива в спешния център в Сандански със силни болки, но лекарят не я изпратил в родилното отделение, въпреки признаците за започващо раждане. Лекарят предписал само болкоуспокояващо и изпратил жената вкъщи. След няколко часа болките на родилката не престанали, затова отново близките ѝ я карат в спешния център в Сандански, откъдето при вида ѝ веднага предприели транспортиране с линейка до болницата в Петрич. По пътя жената родила нормално износено бебе, тежащо 3 килограма, което обаче починало.

В момента жената е в добро общо състояние. "Тя сега е добре, на антибиотици, но можеше да има и здраво бебе, момиченцето се роди 3 кг, искаме лекарите да понесат отговорност", заяви майката на родилката. 

Снимка: БТА

"Във вторник вечерта започват болките за раждане на дъщеря ми. Тя и мъжът ѝ отиват в бърза помощ в Сандански. Докторът обаче ѝ казва, че тя няма болки за раждане и ѝ казва да вземе спазмалгон за болките. Така правят. Прибират се у дома, както казва докторът. След два часа се обажда на дъщеря ми мъжа и вика: "Бързо, дъщеря ти умира! Със силни болки, не може да стане. Аз отивам и гледам в тежко положение дъщеря ми. Тя не може да се изправи и да ходи. Звъннахме на бърза помощ, те не ни вдигат телефона, не знаят какво да отговорят. Мъжът ми я взе на ръце и с такси отидохме пак до бърза помощ. Развиках се на доктора. Колко зле е положението. Докторът видя, че е станала по-сериозна болката и с линейката тръгнаха към Петрич. Три пъти е паднал докторът в линейката, той е фелдшер. Не е помогнал на щерка ми да извади бебето", категорична е Елена, майка на родилката.

Според близките на 29-годишната жена фелдшерът, който е изродил бебето в линейката е бил неадекватен и пиян.

Снимка: БТА

"Според мен докторът беше пиян. Той не разреши на майката на родилката да се качи в линейката, за да е до дъщеря си. По пътя на два-три пъти е паднал в линейката доктора", каза бабата на родилката - Теменужка.

Позицията на спешния център в Сандански е, че по първоначална информация всички протоколи са спазени. Започнали са обаче проверки по случая.

"При излизане от града е започнало раждане. Според фелдшера е нямало дихателна и сърдечна дейност на бебето още при раждането", каза д-р Анил Бояпати, завеждащ филиал за спешна медицинска помощ в Сандански.

От спешния център в града обясниха какво се е случило през нощта, когато младата жена е дошла с болки. 

"Дошла е родилката през нощта, някъде към 2 часа с изтекли води, със започващо раждане. Поради липса на акушеро-гинекологично отделение в Сандански, родилката е транспортирана до Петрич, което е на 25 км. През деня, някъде към 8 часа, е била тук при нас, на нея са и казали, че терминът и е около 9 декември и нямала в момента никакви признаци за раждане, не са изтекли водите, нито контракции", каза пред bTV д-р Анил Бояпати, завеждащ ФСМП-Сандански.

Днес близките на 29-годишната родилка, за която това е пето раждане, отново се събират на протест пред медицинския филиал в Сандански с настояване за справедливост и наказание за виновните.

Защо спешни случаи се разкарват от Сандански в Петрич и обратно, след като и в двата града има болнична база?

Причините за обединението са били финансови икономии и оптимизация на работата на двете болници, припомня пред БНР кметът на Сандански Атанас Стоянов. По думите му, идеята е била отделенията и в двата филиала да продължат да работят. В противен случай е щяло да се стигне до поетапно затваряне на отделения.

Стоянов откроява като фактор за развитието на здравеопазването по места най-вече устойчивата държавна политика към общинските болници. "Защото като че ли те са оставени на опашката."

Атанас Стоянов пояснява, че сега съответните отделения и в двете болници работят през деня. След 19.30 часа обаче се редуват в дежурствата, като до 16-то число ги поема едната болница, а от средата на месеца до края - другата. "И то не всички отделения. Най-голямото отделение в Сандански - кардиологичното, работи денонощно."

Има хроничен дефицит на медицински персонал, а голяма част от наличния персонал е "на преклонна възраст, пенсионна и над нея", изтъква още кметът на Сандански. "Ако не се подаде ръка от страна на държавата, много трудно можем да спасим ситуацията.", добави той.