Промените отговарят на исканията на компанията "Витоша ски", която стопанисва пистите и лифтовете на "Алеко". Фирмата  спря лифтовете точно в началото на зимния сезон и постави ултиматум за промени в закона, за да ги пусне отново. В понеделник почитатели на зимните спортове откриха с протест ски-сезона на Витоша.

Според еколозите, тъй като терените остават държавни и няма да се дават на търг, така се спестяват 5 млн. лева на инвеститора. Те протестират и срещу обвързване на правата за ползване на съществуващи ски писти в горски територии с наличието на лифтове и влекове в тях, без да се прави разлика дали лифтовете и влековете са построени законно или не.

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов бе категоричен, че законът не се променя, за да обслужи една фирма. Той обясни, че приетият преди половин година закон е наложил изключително рестриктивни мерки по отношение на развитието на ски туризма, цитира го Дарик.

Министърът обясни, че трябва да се направи нещо, с което да се подпомогне развитието на този бизнес и на тези региони. Това е смисълът на тези промени и от тях ще се възползват всички курорти, категоричен е Найденов.

„Това не се отнася само за Витоша, макар скандалите, които бяха в последните дни, да станаха със стартирането на сезона на Витоша", каза той. „Тези територии, за които става въпрос, се дават като сервитут, тоест те не променят собствеността си, остават държавна собственост. В сега действащия закон е разписано, че сервитут се дава само за съоръжения на енергоснабдяване, които по обем са същите като съоръженията за изграждане на ски-влекове, а това беше забранено и с това спирахме развитието на туризма", коментира Найденов.

Според промените освен за стълбове за въздушни електропроводи, право на строеж върху поземлени имоти в горски територии, без промяна на предназначението на територията, ще се учредява и за изграждане на стълбове за лифтове и влекове или за стълбове за други съоръжения за транспорт, без контакт с повърхността на терена. След приемане на промените законът предвижда да се учредява право на ползване и върху съществуващи ски - писти, предаде БТА. Други промени засягат документите при учредяване на право на строеж, промяната на предназначението на земи в горите, както и ловностопанските дейности.

С промени в закона за лова пък се въвежда специална забрана за ловуване след употреба за алкохол, а глобата е солена - от 200 до 2 000 лв., съобщи bTV.