Шествието за годишнината от Ньойския договор стигна до сградата на Народния театър "Иван Вазов" в София и участниците в него се сляха с протестиращите. В района има засилено полицейско присъствие, а кордон от униформени полицаи пази входа на културната институция.

Снимки от протеста и шествието ВИЖТЕ ТУК >>> 

По-рано зрителите влязоха успешно в Народния театър, за да гледат пиесата "Оръжията и човекът" под режисурата на Джон Малкович, която бе поставена тази вечер за пореден път, след като на 7 ноември стана повод за напрежение. 

Шествието "Български марш" бе организирано от ВМРО - Българско национално движение по повод 105 г. от подписването на Ньойския договор, оставил над 200 000 българи извън пределите на България. 

"Ньойският мирен договор е една от най-трагичните страници в нашата история, довел до Втора национална катастрофа. Формално това е "договор", но фактически с непосилните си условия, това е диктат от страна на държавите победителки в Първата световна война към България. От страната ни са откъснати територии с площ от 11 хиляди кв.км. (около 10% от цялата територия)", посочиха от ВМРО.

Снимка: БТА

В 19 часа тази вечер маршът тръгна от паметника Войнишкият лъв при НДК, а крайната му точка е Паметникът на незнайния воин. Маршрутът му беше променен по нареждане на Столична община и СДВР, както стана ясно от прессъобщение на организаторите. 

Участниците носеха български знамена и запалени факли, докато скандираха "Македония, Мизия, Тракия" и "Свобода или Смърт" под звуците на "Шуми Марица" и тъпани. "Ние на тази дата най-малкото дължим на нашите сънародници, останали отвъд границата, да им покажем, че ги помним, че ги почитаме и че не сме се примирили с тази несправедливост, наложена ни от великите сили", коментираха протестиращи, цитирани от БНР. 

Отделно от тази проява граждани се събраха пред Народния театър с искане за оставката на директора Васил Василев. Демонстрацията бе организирана в социалните мрежи и бе под надслов "Протест срещу антибългарската пиеса "Оръжията и човекът". Според участниците пиесата е обидна за България и националното достойнство на българите, а инициаторите на недоволството заподозряха умисъл, че на тази "черна" за България дата ще се играе пиесата, предизвикала спор в обществото.

Снимка: БТА

"Изразявам несъгласието си от постановката, която се опитва да се поставя и точно на тези дати 7 и 27 ноември", каза пред БТА един от протестиращите - Валери Конов. Той добави, че е бил свидетел и на протеста пред театъра на 7 ноември. "Бях тук, но на шадравана. Не съм съгласен с това, което стана там, насилието. Но насилието беше провокирано", смята Конов. 

Малко след 21 часа участниците в демонстрацията се разотидоха без да се стигне до ескалация на напрежението. 

В деня на премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу, имаше напрежение пред театъра, като протестиращи направиха опит да осуетят представлението, а Софийската районна прокуратура се самосезира и образува досъдебно производство заради сблъсъците. Въпреки упреците към работата на СДВР, ресорният министър Атанас Илков беше категоричен, че полицията е овладяла ситуацията и до реални сблъсъци не се е стигнало.  

Снимка: БТА