Близо 1500 лева плати семейство от Литва за преглед и назначено лечение на 9-годишната им дъщеря в една от частните лекарски практики в курорта "Златни пясъци" край Варна.

Оказва се, че това не е незаконно, тъй като те са търговски дружества и могат сами да определят цените за медицинските дейности. Те обаче трябва да бъдат обявени и пациентите да знаят колко ще платят. Литовските туристи твърдят, че не са знаели колко ще им струва лекарският преглед.

Семейството от Литва дошло на двуседмична почивка край Варна. Преди дни детето се почувствало зле. Оплакало се от болки в гърлото, имало и температура. Семейството отишло до близката аптека, за да купи лекарства. Оттам ги препратили до един от хотелите, в който има дежурен лекар. Детето било прегедано. Лекарят му предписал лекарства и го извикал на контролен преглед след два дни.

"В понеделник я заведохме на контролен преглед. Но когато видяхме колко трябва да платим, изпаднахме в шок. В Норвегия, когато отидеш на лекар максималната сума, която се плаща, е 200 евро с преглед и всички изследвания. А тук дори изследвания не ни пуснаха. За застраховка изобщо не ни попитаха, даже в началото не ни казаха колко трябва да платим. Ние също не попитахме, защото не очаквахме такава космическа цена. Даже не разполагаме с такава сума", разказа пред БНТ Оксана Орлова - майка на прегледаното дете. 

Лекарят, прегледал детето, обясни пред обществената телевизия, че работи по установен ценоразпис и че е назначил 5-дневно лечение на детето. Цената се определяла от медицинската застраховка в съответната страна, от която са туристите, и тя изцяло щяла да покрие лечението на детето.

"Всяко лечебно заведение може да определи цени, по които да работи и те трябва да бъдат обявени предварително. Заради това е свободен пазарът - за да се получат едни цени, има търсене. Тук обаче, все пак, може би би трябвало да има някакво регулиране и това е въпрос, който аз трудно мога да коментирам. Обичайните цени са някъде от по 100, 150 лева, най-високите, а тук става въпрос за далеч по-голяма сума", коментира председателят на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз във Варна д-р Светлин Митев.

Според Закона за туризма хотелиерите са длъжни да имат договор с лекар за 24-часово медицинско обслужване на туристите.

Медицински центрове в курортите са частни, а това означава, че туристът трябва да плати. Сумата може да бъде възстановена, ако нуждаещият се от медицинска помощ има здравна застраховки.