Само едно нарушение откри проверката на лекаря, взел близо 1500 лв. за преглед на дете
Докторът издал документа за извършените медицински дейности на английски език, а по закон е трябвало да бъде на български
Инспекторите на РЗИ-Варна установиха само едно нарушение при проверка на медицинската практика на лекаря, който взе близо 1500 лева за два прегледа и промивка на ушите на 9-годишно дете от Литва, дошло на почивка със семейството си в курорта "Златни пясъци".
Още по темата
Лекарят ще бъде санкциониран за това, че е издал документа за извършените медицински дейности на английски език. По закон той трябва да е на български език, заяви директорът на Дирекция "Медицински дейности" в РЗИ-Варна д-р Петър Янев пред БНТ.
Оказа се, че не е незаконно прегледът да струва близо 1500 лева, стига ценоразписът да е предварително обявен, а проверката на РЗИ е установила, че ценоразпис има и той е поставен на видно място. Според закона частните медицински практики имат право сами да определят цените на извършваните от тях дейности.
Преди дни д-р Здравко Дамянов, който е взел парите за преглед за детето в "Златни пясъци", коментира, че за него е важно здравето на пациентите, а финансовата политика е определена от друг.
"Финансовата политика се определя от други институции, наместват се и застрахователи всичко е изчислено така", каза пред bTV д-р Дамянов.
Той обаче видя интрига в българската следа, която е в лицето на приятел на семейството от Литва. "Никой не каза, че детето се подобри. А се създаде интрига, след като българин, приятел на родителите на болното дете, се включва. Все пак, ако беше нещо обичайно, нямаше да се постъпи по този начин. Детето е страдало от същите симптоми преди два месеца в Турция. Не знам защо не е назначено профилактично лечение", каза лекарят.
Прегледът за 1500 лева предизвика вълна от сигнали за скъпо лечение на Черноморието в разгара на туристическия сезон. Таван при определянето на цените на услугите в частните медицински центрове обаче няма. Но Законът за здравето е категоричен - лечебните заведения, които обслужват граждани на държави членки на Европейския съюз, не могат да определят цени на здравните услуги, различни от тези за българските граждани.