Докторът, взел 1500 лв. за преглед на дете: Всичко е законно, а здравеопазването е безценно
Никой не каза, че детето се подобри, а се създаде интрига, след като българин, приятел на родителите на болното дете, се включва, коментира медикът
Д-р Здравко Дамянов, който взе 1494 лева за преглед на дете в "Златни пясъци", коментира, че за него е важно здравето на пациентите, а финансовата политика е определена от друг. По думите му пред bTV "всичко е законно, а здравеопазването е безценно".
За случая стана ясно вчера. Оказа се, че не е незаконно прегледът да струва близо 1500 лева, стига ценоразписът да е предварително обявен. Попитан къде е ценоразписът на направените услуги спрямо детето от Литва, той заяви, че e зад гърба му в кабинета и всичко е регламентирано. Срещу сумата детето е било прегледано два пъти и са му предписани лекарства.
"Детето се подобри след предписаната терапия. Става дума за многократно страдание. То дойде с болки в гърлото, които се разпространяваха към ушите и носа", обясни лекарят. След предписана терапия, момичето се прибрало и след пет дни отишло на контролен преглед.
След първото посещение на медицинския център на семейството от Литва не са поискани пари, като им казали, че ще платят именно при контролния преглед. "Когато отидохме за втори път, ни прегледаха и казаха да продължи да си пие лекарствата. Аз първо бях в един кабинет, където преглеждаха дъщеря ми. След това отидох в друг кабинет, където е секретарката. И тя написа всички документи", обясни Оксана Орлова, майка на прегледаното дете. Така разбрала, че сметката е 1450 лева, или 765 евро.
Д-р Дамянов заяви, че ако не е била предприета терапията, детето е щяло да отиде вероятно в друга болница. Той видя интрига в българската следа, която е в лицето на приятел на семейството от Литва.
"Никой не каза, че детето се подобри. А се създаде интрига, след като българин, приятел на родителите на болното дете, се включва. Все пак, ако беше нещо обичайно, нямаше да се постъпи по този начин. Детето е страдало от същите симптоми преди два месеца в Турция. Не знам защо не е назначено профилактично лечение", каза още лекарят.
Той допълни, че при контролния преглед се вижда ушна кал при детето, която е почистена. По думите му именно това облекчава състоянието още повече.
Накрая на разговора д-р Дамянов обясни, че на българи пари не взима, а при въпрос дели ли пациентите си, той отговори: "Не деля никого, просто българи не идват при мен на "Златни пясъци", затова не им взимам пари."
Здравното министерство и районната здравна инспекция са започнали проверки.
Случаят повдигна въпроса дали трябва да се постави таван на цените за медицински услуги. Според адв. Мария Шаркова е необходима регулация в тази посока. Пред БНР тя коментира, че "от години се говори за остойностяване на лекарския труд, но резултат още няма".
"Законът задължава лечебните заведения да поставят вида и цената на предоставяните медицински услуги и начина на плащането. Трябва да са публикувани на сайта на лечебното заведение и на сайта Министерство на здравеопазването. Също така лечебното заведение да издава финансов документ за плащането на извършените медицинските услуги", обясни адвокат Шаркова.
Според нея ценоразписите на лечебни заведения трудно се намират в сайта на здравното министерство. "И на сайта на МЗ трябват промени, за да се осигури прозрачност и достъпност на тези ценоразписи", препоръча тя.