Това стана известно на заседание на Националния оперативен щаб за контрол и ликвидиране на заболяването, което се състоя днес в сградата на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Със съдействие на министерство на правосъдието се предвижда в борбата със заболяването да се включат и лица, лишени от свобода. На заседанието е станало ясно още, че ще бъдат унищожени общо 116 308 птици.

Д-р Атанас Григоров от ОАБХ в Благоевград отбеляза, че убиването на заразените птици, там където са констатирани огнища на инфлуенца, става по абсолютно хуманен начин. Птиците се слагат в големи контейнери със сух лед и ледът ги умъртвява.

По думите му заболяването се появява главно по пътищата на миграция. Той обясни, че топлинната обработка на месото възпрепятства заразяването на хората с вируса.

Констатираните 26 огнища на заболяването са в областите Видин, Враца, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Пловдив, София-област, Стара Загора и Ямбол.

Представителите на МВР съдействат при ликвидиране на огнищата за спазване на наложените мерките за контрол на заболяването, ограниченията за движение на птици и повишаване информираността на населението по места, като особен фокус са стопани на птици, отглеждани в т. нар. заден двор.

Обсъдено е евентуално удължаване на срока за вдигане на мерките в предпазните и надзорните зони и в частност повторно заселване на обектите.

Представителите на птицевъдния бранш предлагат по стриктни мерки, като повторното заселване на обектите в засегнатите региони да се позволи след шест месеца от приключване на мерките по ликвидиране на огнището. Съгласно настоящето законодателство мерките са 21 дни за предпазна и 30 дни за надзорна зона.

Очаква се Центърът за оценка на риска по хранителната верига да направи анализ относно необходимия срок за вдигане на забранителните мерки.

Със заповед на министъра на земеделието и храните, издадена този вторник, е забранен ловът на пернат дивеч, както и разселването му. Ограничението важи за територията на цялата страна.

"Очаква се миграцията на птиците заради понижаването на температурите да доведе до още по-сериозно разпространяване на инфлуенца", каза д-р Атанас Григоров, който е началник-отдел „Здравеопазване на животните“ към ОАБХ-Благоевград, цитиран от "Фокус".

Той добави, че при птичият грип не се обработва с препарати, а просто се следи фуражът да е закрит, така че по него да не кацат диви птици, които да го заразят и в последствие да се заразят и домашните птици.