В началото на година Брюксел поиска от страните-членки на ЕС да наложат забрана за употребата на опасните пестициди при слънчогледа, рапицата, царевицата и памука. Големите държави, в това число и Великобритания и Германия, обаче не подкрепиха идеята. Така ЕК предложи двегодишно отлагане на забраната.

"С това решение вие подписахте смъртната присъда на пчеларството в ЕС", се казва в декларацията на протестиращите, която ще бъде изпратена до президента и до служебния премиер. Според пчеларите най-страшното е, че арендаторите не ги уведомяват предварително, когато започват да пръскат с опасните пестициди, което е довело до масовото измиране на пчелни семейства през миналата година.

Около 200 000 пчелни семейства са измрели през 2012 година в България при капацитет за отглеждане за над 1 милион. Това са около 20% от българските пчелни семейства. Масовото изчезване на насекомите застрашава не просто реколтата, но и самото съществуване на природата и хората във вида, в който ги познаваме, предупреждават еколози и фермери. Около три четвърти от световните хранителни култури разчитат на пчели и други насекоми, за да оплодят техните цветове.

Никола Соколов, член на Съюза на пчеларите посочи, че е редно страната ни да подкрепи въвеждането на обща европейска забрана за използването на такива препарати, защото в противен случай пчеларството е осъдено на унищожение. Тази позиция подкрепи и производителят Карл Куртев, който е загубил 30 процента от кошерите си заради пръскане с пестициди на насаждения в района, където живее.

Протестиращите пчелари във Варна издигнаха плакати, на един от които пише: "За пчелите 7 млн., а за тютюна – 70 млн." Те настояват за допълнително субсидиране, както и за криминализиране на кражбите на пчелни семейства, защото техният брой се е увеличил.

Темата засегна и премиерът Марин Райков:
"Моето желание е да излезем с ясна наредба за ограничаване на ползването на
хербицидите при пролетните култури
, заради негативният ефект върху пчелите. Това е много голям проблем, той не е в центъра на вниманието на обществеността, но нашето правителство ще се занимае с него."

Измирането на пчелите е световен проблем. Затова страни като Италия и Испания вече са въвели забрана за използването на вредните пестициди.
Сериозни мерки за употребата им обмислят и други европейски държави, след като данните на експертите сочат, че те са причина за 64% от смъртността на пчелните семейства. Три от най-широко използваните отровни пестицида се произвеждат от големи американски, швейцарски и германски концерни.