Дянков: ”Панамагейт” ще осветли и прехода у нас
Документите, излизащи от финансовото разследване "Панамагейт" ще осветлят приватизацията по време на прехода в България, смята бившият финансов министър.
"Документите, които започват да излизат покрай „Панамагейт“, биха могли и в България, и въобще в страните на прехода, да ни покажат историята, в която ние се съмняваме, но нямаме достатъчно документация, а именно - как е станала приватизацията, на какви цени реално е станала. Всички смятаме, че тези цени са доста по-ниски, отколкото струват активите и излиза въпросът - къде са другите пари…", подчерта Дянков.
А другите пари вероятно са точно в този тип офшорни сметки, платени на политици от крайните победители в тези приватизационни процеси, сигурен е финансистът.
Според Дянков т.нар. "задгранични дружества" от преди прехода и от неговото начало у нас са изиграли същата роля като офшорните компании за износ на капитали извън страната, защото много малко хора са знаели за съществуването и въобще детайлите за тези задгранични търговски дружества и в самото начало на прехода ни от комунизма, всъщност тези пари са били по сметки, точно като офшорни сметки един вид, извън България.
Той подозира, че хората, които са знаели за съществуването им, понеже са били доста малко, са имали единствени достъп до тях и просто тези пари са останали в чужбина за собствено използване, по подобие на голяма част от офшорните сметки на политици, които в момента по целия свят започват да излизат една след друга.
Българите, които са скрили пари в офшорки в чужбина, да получат срок, в който да ги върнат у нас срещу 15% данък, за да нямат проблеми след това с НАП, предложи наскоро депутатът от Реформаторския блок Антони Тренчев (ДБГ) по повод изтеклите данни от "Панамските документи", които данъчните у нас официално поискаха.
По думите му не всички хора с пари в офшорки са престъпници и става дума за легитимен инструмент, който може да попадне в ръцете на злонамерени хора.
В същото време, отбеляза той, връщането на изнесеното обратно може да вкара много ликвидност в банковата система и да свали лихвите по кредитите.
Тренчев е отправил официално запитване до финансовия министър Владислав Горанов за потенциалния ефект от данъчната амнистия.
Според различни изчисления, извън България са между 8 и 40 млрд. лева, като при връщането им държавата може да задържи 15%.