Паметникът-костница на съветския воин в столичния квартал "Лозенец" е бил поруган. За това съобщи във Facebook председателят на комисията по транспорт в Столичния общински съвет Иван Таков. Вандалският акт предизвика реакцията на руското посолство в София, като от ведомството на Елеонора Митрофанова са поставили пред Министерството на външните работи на България въпроса за засилване защитата на паметниците "на нашата обща история".

Паметникът-костница в "Лозенец" е надраскан с черна боля и залят с червена, а част от монумента е разрушен. "Отрязана" и захвърлена встрани е главата на детето от композицията, изработена в прослава на съветските воини освободители, както съобщи Таков. 

В публикацията си той отбелязва, че оскверняването и разрушаването на паметници водят след себе си мрачни времена.

"Ние помним жертвите през Втората световна война, помним освободителите от "кафявата чума" и няма да престанем да се борим срещу притеснителните прояви на фашизъм в наши дни. Ще почистим и този паметник, ще поправим "обезглавеното" дете в композицията, ще направим така, че вандалите да бъдат разкрити и да получат справедливи наказания за стореното", допълва Таков, който в СОС представлява МК "БСП за България". 

Вандалският акт предизвика реакция на руското посолство в София, откъдето са поставили въпроса пред българското МВнР: "Повдигнахме въпроса за засилване на защитата на паметниците на нашата обща история пред Министерството на външните работи на България. Ще държим под контрол възстановяването на скулптурната композиция в достоен вид". 

Снимка: Facebook/Иван Таков

Снимка: Facebook/Иван Таков

Снимка: Facebook/Иван Таков

От страницата на руското посолство във Facebook става ясно, че от изданието Russia Today са се обърнали към посланик Митрофанова да коментира случая. От отговора ѝ научаваме, че: 

"За съжаление подобно кощунствено поведение се превърна във визитна картичка на местните русофоби, които по този начин уж изразяват своята "гражданска позиция" с мълчаливото съгласие на властта. 

Категорично осъждаме поругаването на монументите, за което не може да има оправдание в едно цивилизовано общество. Изпратихме съответна нота до българското външно министерство, в която подчертаваме, че опазването на военните мемориали и паметниците на културата в съответствие с разпоредбите на Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Руската Федерация и Република България от 4 август 1992 г. (член 14) и Споразумението между Правителството на Руската Федерация и Правителството на Република България за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката от 19 април 1993 г. (член10) е безусловно задължение на страните.

За съжаление София методично избягва изпълнението на тези задължения - нито една от подобни вандалски прояви не е довела до осъдителни присъди, а безнаказаността само насърчава престъпниците да извършват нови акции".