На 17 септември православната църква почита паметта на Светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов - отдава се почит на добродетелите, които ни крепят - вярата, надеждата, любовта и мъдростта.

София означава мъдрост. Мъдрост, която не говори, защото знае, вижда и помага. Тя черпи силата си от вярата, надеждата и любовта. И ги дарява на света. Мъдростта има своите многобройни превъплъщения в древни и съвременни философии и религии.

На този ден и столицата на България чества за пореден път своя празник - на Света София и нейните дъщери.

Преданието разказва, че през втората половина на І в. в Рим живяла една благочестива жена, християнка. Тя се казвала София и имала три дъщери, които носели имената на християнски добродетели — Вяра, Надежда и Любов. Тя ги възпитавала в любов към Господа Иисус Христос. Майката и дъщерите й не скривали своята вяра в Христа и я изповядвали открито. Наместникът на Антиох донесъл за това на император Адриан (117-138), който заповядал да ги доведат веднага при императора.

Когато застанали пред него, всички присъстващи се изумили от спокойствието им: сякаш са ги повикали на светло тържество, а не на изтезание. Адриан се опитал да ги убеди да принесат жертва на богинята Артемида, но младите момичета (Вяра била на 12 години, Надежда — на 10 и Любов — на 9 години) останали непреклонни, тогава императорът заповядал да ги изтезават жестоко. А майката била принудена да гледа нечовешките изтезания и страданията на децата си. Но тя проявила необикновена сила през цялото време. Не издържали на изтезанията момичетата умират, а императорът разрешил на София да вземе телата на дъщерите си и да ги погребе.

Три дни след кончината на децата умира и майка им, която също била погребана при тях. Църквата почита и света София като мъченица, защото като майка тя изживяла със сърцето си ужасните мъчения за Христа на своите възлюбени дъщери. Мощите на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват от 777 г. в Елзас, Франция.

На празника именниците посрещат гости, като в много къщи на този ден се месят пресни питки и се раздават с грозде или с други плодове за здраве, щастие и любов. Пеят се песни и се играят хора. Празникът се почита най-тържествено от именниците - Вяра, Верка, Надежда, Надя, Любов, Люба, Любен, Любомир, Любомира, Любомил, София, Софка, предаде БТА.

Как и къде ще празнува столицата ни?

Вече станало утвърдена традиция е и провеждането на голям концерт на открито, посветен на празника на града.

  • В 18:00 часа на сцената на Sofia Summer Fest ще започне празничен концерт за Деня на София с участието на Владимир Ампов - Графа, Поли Генова, Михаела Филева, Крисия, група Cool Den, Младежка филхармония "София" към Националното музикално училище "Любомир Пипков" с диригент Славил Димитров.
  • На 17 септември 2024 г. за Деня на София с безплатен достъп за посетителите ще работят: Софийската градска художествена галерия и филиалите ѝ - галерия "Васка Емануилова" и галерия-музей "Дечко Узунов";
  • Регионален исторически музей - София (постоянна експозиция и временни изложби), пл. "Бански" №1 - 10:00 ч. - 21:00 ч. (последен час на влизане 20:00 ч.);
  • Триъгълна кула на Сердика, бул. "Княгиня Мария-Луиза" 16 - 10:00 - 21:00 ч. (последен час на влизане 20:00 ч.);
  • АККК "Сердика" - 10:00 - 21:00 ч. (последен час на влизане 20:00 ч.);
  • Археологически парк "Западна порта на Сердика" - 10:00 - 20:00 ч.;
  • Археологическо ниво на базиликата "Света София" - 10:00 - 17:30 ч. (последен час на влизане 17:00 ч.);
  • Гробница на княз Александър I Батенберг - 09:00 - 17:00 ч. (последен час на влизане 16:30 ч.).
  • парк "Врана";
  • "Зоологическа градина - София".

В Деня на София на площад "Славейков" започва Международното триенале на сценичния плакат и изложбена поредица "Алея на славата".

  • От 17:30 ч. в парк "Заимов" ще се проведе празничен танцов спектакъл.
  • От 19:00 ч. на сцена на ул. "Алабин" № 39 - Фестивал New Kids from the Block представя концерт и огнен спектакъл.
  • В същия час общински културен институт Дом на културата "Красно село" представя концерт на Галина Апостолова (пиано) и Раиса Запрянова (виола), част от цикъла "Музикални вторници" с вход свободен.
  • В 20:30 ч. в Археологически парк "Западна порта на Сердика" ще се проведе визуален танцов пърформанс "Граници на реалността" на "Дерида Денс Център".

Редица събития ще се проведат на открито, ще има изложби, музикални и танцови събития, уличен театър, книжни фестивали, литературни и исторически маршрути, спортни събития, детски програми. В общинските културни институти, както и Столичната библиотека също има събития, посветени на празника.