Лекари се борят за живота на две деца в София и в Пловдив след установена менингококова инфекция.

В началото на седмицата е починало бебе на 11 месеца с тежката инфекция в София, стана ясно вчера. Друго дете на 13 години се лекува от няколко дни в болницата, състоянието му е сериозно.

В Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив пък се борят за живота на двумесечно бебе. Предстоят да се изследват и неговите роднини.

"Добрата новина е, че детето е в добро общо състояние...То е било прието в събота в Детската клиника на Университетската болница "Свети Георги". И в процеса на изясняване на диагнозата и състоянието, колегите са насочили евентуално и към менингиална инфекция, която е потвърдена. И затова от сряда вечерта е преведено в Клиниката по инфекциозни болести", обясни директорът на РЗИ - Пловдив д-р Аргир Аргиро пред БНТ.

Менингитът при това дете е установен с PСR-тест. От тук нататък предстоят да бъдат направени и допълнителни изследвания, както на детето, на майката, така и на всички, които са били контактни от тяхното семейство. Това ще бъде извършено в близките няколко дни, уточни той.

Това е втори случай на менингит в Пловдив от началото на годината. Другият случай е на млад мъж с менингит от януари. Бързо е излекуван, възстановен е и за няма данни за някакви проблеми в здравословното му състояние. Общо осем са случаите на заразяване от началото на 2025 г.

Първата жертва на тази инфекция в страната е 27-годишен мъж от Ямбол, който е издъхнал в болницата в Пловдив миналия месец, тъй като е докаран в Инфекциозната клиника в много тежко състояние.

"Той е бил докаран от негови близки, не е придружаван от медицинско лице, а просто е оставен пред вратата на клиниката и в рамките на 24 часа, за съжаление, тъй като е бил в критично състояние, е починал", каза още д-р Аргиров.

Продължават грижите на лекарите в София и за 13-годишното дете в София, което беше диагностицирано с менингококова инфекция. В болница за наблюдение е настанен и по-малкият му брат.

"Големият е в интензивно отделение, няма съществена промяна в състоянието му. Мъничкият, който е на 11 години, очакваме да бъде изписан днес. Молим се всяка минута за добри новини. Бяхме наясно, че в училище има варицела, не сме знаели за друго. В петък Алекс го заболя гърлото и първоначално нямаше нищо притеснително. Но се влоши за часове. Не бях в София, той беше при баща си. Разбрах, че е вдигнал температура. Давал му е лекарства, но тя не спаднала. Повръщал е и към 04.00 ч. в неделя изпаднал в неадекватно състояние. Баща му повикал Бърза помощ, а аз тръгнах към София", разказа майката на детето Любомира Василева пред NOVA.

Тя сподели, че от училището са информирани за случая, за да предупредят всички, които са имали контакт с детето.

Симптомите на менингита са повишена температура, силно главоболие, скованост на врата, гадене и повръщане, чувствителност към светлина, объркване или променено умствено състояние, обрив (червен или виолетов), който не избледнява при натиск.

Специалистите напомнят, че не при всички хора бактерията предизвиква сериозно заболяване - при някои симптомите са леки, много могат да са носители, без изобщо да имат оплаквания. Заразяването може да стане при близък контакт, най-засегнати са децата до 6-годишна възраст. Срещу заболяването има ваксина, но тя не е част от задължителния календар и много родители не са информирани за нея.

"Менингококовата инфекция е характерна за началото на пролетта и за есента. Заболяването се характеризира с това, че микроорганизмът колонизира горните дихателни пътища на децата и е опасно, когато е в детски колектив", каза епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев пред NOVA.

"Менингококовата инфекция е заразна. Всяка година имаме до 10 такива случая. Винаги сме взимали адекватни мерки и понякога децата в цели гимназии са били на антибиотик", подчерта експертът.

Кой може да се зарази?

"Имунните дефицити при децата са най-общо четири типа. Така организмът има склонност често да се разболява и по-тежко да прекарва инфекциите. Тези четири типа са, когато има общ дефицит на производството на антитела. Това обикновено се оправя по време на пубертета. Има и наследствено предразположение - лигавиците на човек са по-податливи на инфекции и не могат да я спрат. Има дефицит на ИГГ. Това е слаба възможност за реагиране на бактериални и вирусни инфекции. Четвъртият тип е, когато организмът на детето не възприема като антигени полизахаридите. Именно такива са случаите на деца, които правят менингити", обясни проф. Кантарджиев.

ИЗБРАНО