Пикът на кърлежите предстои: 70 случая на лаймска болест
Обработките на тревните площи не са ефективни заради всекидневните валежи, каза главният държавен здравен инспектор
До момента на територията на страната са регистрирани около 70 случая на лаймска болест и около 30 случая на марсилска треска вследствие на ухапване от кърлежи. Сравнено с миналата година сме с около 30% по-малко на брой случаи. Темпът на нарастване обаче е сега, така че през следващите два месеца ще надминем бройката от миналата година, каза по БНР главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев по повод нарастващата опасност от кърлежи въпреки обработката на тревните площи.
По думите му кърлежите са повече през тази година, защото обработките не са ефективни заради всекидневните валежи.
Д-р Ангел Кунчев препоръча при излизане в природата или при по-продължителен престой в тревни площи да се използват репеленти или да се носят дрехи с дълги ръкави и крачоли, защото така кърлежът не може да се впие в кожата. А след прибиране от престой навън да се огледа тялото.
"При ухапване от кърлеж препоръчваме да се търси лекарска помощ, особено когато става дума за деца или когато кърлежът е влязъл надълбоко в кожата на човека. Важното е да се махне колкото е възможно по-бързо и то трябва да се махне цялото му тяло, защото всяко нарушаване на целостта му крие рискове", подчерта здравният инспектор.
Продължава циркулацията на вируса на морбили в страната, но 2/3 от районите все още не са засегнати, сочат още данните на здравното министерство.
"Темпът не е висок. Епидемичният процес се развива засега в Кюстендил и в София", уточни д-р Ангел Кунчев.