Транспортирането на отпадъци е регламентирано - внос и износ може да има само при строг контрол, коментира министърът на околната среда водите в отговор на въпрос дали у нас ще се приемат отпадъци от Южна Италия.

Василева обеща да провери дали информацията е достоверна.

"В България и в ЕС е забранен вносът на отпадъци за депониране, що се отнася до третирането на отпадъци, това е позволено в ЕС", допълни Василева.

По-рано вестник "24 часа" съобщи, като се позовава на италиански медии, че във Варна и в бургаското село Полски извор се очаква да бъдат докарани отпадъци от Неапол и Палермо.

Според “Кориере дел медзоджорно” България открай време е предпочитаната дестинация за италианския боклук. И докато Бургас е любимо място за отлежалия боклук, то Варна е предпочитана за пресните отпадъци на Сицилия.

България е една от страните в ЕС, в които все още се прибягва до сметищата, които имат най-тежки последици за околната среда, коментира още вестникът.

Операция “Боклук” стартира в Сицилия с адрес Варна, съобщава вестник “Република”, допълвайки че става въпрос за циментов завод до черноморската ни столица.

Най-голямото сицилианско сметище в Лентини, което се управлява от компанията Sicula Transport, започва изнасянето на отпадъци за Варна. Първата пратка е от 10 000 тона. Това са пресни отпадъци, събирани ежедневно по улиците на Палермо.
 
Според “Република” сицилианската фирма праща пробно към Варна първия “колет” от 10 000 тона сухи отпадъци, както и обработени боклуци, подготвени за изгаряне.

Цената, която Палермо плаща на фирмата износител, е по-висока от средната за пазара в Италия. Фирмата обаче твърди, че преговаря с българите за по-изгодна оферта, като се има предвид, че част от отпадъците са под формата на гориво.

Жители на Девня се оплакали на кмета Свилен Шитов, че сажди от изгорения боклук на Палермо се сипят над квартал “Река Девня”. Пепел имало и над запазения мраморен римски стадион на някогашната столица на Римската империя Марцианопол.

От медиите разбрах, че на пристанище Одесос във Варна е бил разтоварен кораб с италиански отпадъци. Никой не ме е информирал, че те са отправени към завода за цимент. След постъпилите сигнали отправих официално запитване до РИОСВ във Варна и до МОСВ преди 2 седмици, но нямам отговор. Циментовият завод е на по-малко от километър от града ни”, коментира Шитов.

Пиарката на завода “Италчементи” Адриана Троанска обаче отрича дружеството да обработва италиански боклук.

Дир.бг се свърза с община Девня, откъдето обаче не коментираха.

Областният управител на Варна Стаян Пасев заяви, че преди три дни е получил жалба от граждани, че на площадката на пристанище “Варна Запад” е струпано голяма количество боклук. Той е възложил проверка по сигнала.