Отменят тържествата за 3 март на връх Шипка заради коронавируса
Това се случва след постъпило писмо от главния държавен санитарен инспектор Ангел Кунчев до кмета на Габрово Таня Христова
Община Габрово отменя създадената организация за църковно-военен ритуал на връх Шипка по повод националния празник Трети март, съобщи БТА.
Отменянето на тържеството е във връзка с постъпило до кмета на Габрово Таня Христова писмо от главния държавен санитарен инспектор Ангел Кунчев, в което се съобщава за повишаване на броя на новорегистрираните случаи на Covid-19 в страната. Това съобщи днес Галина Витанова от протоколната служба на общината.
Според доц. д-р Ангел Кунчев струпването на голямо множество хора от различни населени места крие риск от разпространяване на Covid-19 и в тази връзка провеждането на организирани тържества е нецелесъобразно, се казва в писмото, посочиха от общината.
От общината обявяват, че отменят планирания църковно-военен ритуал на 3 март на връх Шипка, както и организирания за гражданите автобусен транспорт. Временната организацията на движението от страна на пътната полиция се запазва.
В памет на загиналите за свободата на България на 3 март в Габрово от 09:30 часа ще бъде отслужена панихида в храма "Успение на Пресвета Богородица", а в 10:00 часа на централния площад "Възраждане" в града ще бъде издигнат националният флаг.
Часове преди отмяната президентът Румен Радев съобщи във Фейсбук, че на националния празник 3-и март ще отиде на Шипка. Миналата година той беше критикуван от правителството, когато пак беше там, заради противоепидемичните мерки. Тогава властите отмениха официалните тържества, но въпреки това държавният глава се качи на върха.
Ето какво написа днес Радев в профила си в социалната мрежа:
"Уважението към паметта на загиналите за България е наш морален дълг като народ. Отговорността ни пред съхраняването на историческата памет е не по-малка от преодоляването на изпитанията, пред които сме изправени днес.
На Трети март на Шипка заедно ще отдадем почит пред подвига на българските опълченци и руските воини, които с кръвта си отстояха свободата на България. Превъзмогването на духовната криза изисква моралният пример на хората, чиято саможертва е вложена в темела на българската държава, да бъде не само спомен, а да вдъхновява и ръководи делата ни в ежедневието. Достойно бъдеще за страната си можем да градим, само когато сме единни като нация".