От днес преброителите на Националния статистически институт започват обхода по домовете. Те трябва да опишат всички жилищни сгради, необитаваните жилища и да преброят домакинствата, които не са се преброили онлайн или пък не искат да го направят електронно до 30-ти септември, съобщи БНР.

Срокът на електронното преброяване беше удължен до края на септември, но това не променя графика на преброителите , които започват обхода в предварително определените участъци и ще продължат до 3 октомври, съобщиха от Националния статистически институт.

Посещенията ще бъдат между 8.00 и 20.00 часа всеки ден, включително в събота, неделя и празничните дни. 

Ако хората не са си в къщи, когато мине преброител, той ще остави флайер с телефона си на дръжката на вратата, за да може да се свържат с него.

"Паралелно с обхода хората ще могат да се преброяват и онлайн. Кодовете на вече преброените хора ще бъдат предадени на преброителите, за да имат те информация къде вече има преброени хора", каза Любомир Блатски от НСИ.

За преброяването са ангажирани около 27 000 души, контрольорите са около 7000, каза още Блатски и добави, че преброителите са с баджове и маски с надпис "Преброяване 2021" .

До момента малко над 1 300 000 души са преброили електронно.

Експерт: Софтуерът за преброяването няма удостоворение за мрежова и информационна сигурност

Софтуерът за преброяването не е минавал през удостоверяване за мрежовата и информационна сигурност. Това обясни пред БНР Красимир Симонски от Държавната агенция "Електронно управление". Като причина за затрудненията по електронното преброяване НСИ посочи хакерски атаки.

Красимир Симонски обясни, че още при изграждането на системата НСИ са поискали становище дали трябва да бъде направен одит за мрежова сигурност. Но Държавната агенция "Електронно управление" е обяснила, че това не е нужно, защото "когато системата е лицензна, не се проверява". Проверява се само, когато е собствена разработка.

Два и половина милиона лева без ДДС струва на държавата обществената поръчка за системата. Затова депутатите от парламентарната комисия по дигитализация бяха изумени от факта, че проверки не са правени. Доклад за хакерските атаки тепърва се изготвял. Но в отчета на НСИ се посочва, че при атаките са били уведомени МВР и ГДБОП. Твърди се, че преди пускането на системата тестове са показали, че за денонощие можело да бъдат преброени 883 хиляди души със забавяне на връзката от 1 до 10 секунди. Неуспешните заявки при теста са били под процент.

Заради затруднения достъп вече има сигнали и при омбудсмана Диана Ковачева. Те са свързани с влизането в сайта, липсата на имейл, ограниченият от чужбина достъп до сайта, задължението да се подава "на хартия" кодът след преброяването и разтегленото време, в което ще се чакат преброителите, които да получат кода.

Срокът за електронното преброяване беше удължен до края на септември. Цялостният процес на преброяване няма да бъде удължен. Крайният срок е трети октомври. Председателят на НСИ Сергей Цветарски твърди, че всички проблеми се решават от техните специалисти. Посочва, че глоби при електронното преброяване няма да има. Но санкцията от 160 лева остава, ако не го направим.

"Тези санкции не са, за да глобяваме 7 милиона човека. Те са когато има целенасочено злонамерено действие срещу преброяването. Не е целта да събираме пари", каза Сергей Цветарски.