Новият директор на Александровска болница: Сключвани са неизгодни договори
Текуща загуба е в размер на 68 млн. лв., последната година през която болницата е приключила с положителен баланс е 2012г., заяви д-р Атанас Атанасов
След седмици на скандали "Александровска" болница вече е с нов директор. Какво откри неговата проверка?
"Добрата новина е, че в това лечебно заведение работят едни много добри специалисти, които са отдадени на пациентите си. През цялото напрежение и натоварване те не са абдикирали от задълженията си и са спасили десетки животи". Това заяви в студиото на "Събуди се" по Нова телевизия новият директор на "Александровска" д-р Атанас Атанасов.
Той обясни, че проверката в лечебното заведение показва и друго:
"Аз имах възможност да се запозная с доклада от проверката и в него е записано, че в последните 7-8 години, в болницата е създадена тенденция за увеличаване на текущата загуба. Така се стига до края на 2020г., в която непокритата текуща загуба е в размер на 68 млн. лв".
"Последната година през която болницата е приключила с положителен баланс е 2012г. , която е последната година от управлението на академик Трайков. През 2013г., когато за изпълнителен директор е определен проф. Ангелов, започва изпадането в лошите текущи резултати", каза още д-р Атанасов.
"Ние сме назначили финансов и мениджърски одит и резултатите ще са готови след месец. Всеки ден обаче излиза нов проблем. Например - сключвани са неизгодни договори. През 2017г. един консуматив е договорен за 33ст., а през 2020г. той е договорен на 17 пъти по-висока цена - 5.71лв. Нямам обяснение на това явление", обясни д-р Атанасов.
"Служители от болницата казват, че в този случай ставало дума за грешка. Но тази грешка е допусната няколко пъти", добавя още той.
"Назначавани са били хора на трудови и граждански договори със странни възнаграждения. Има назначение на шофьор с втори трудов договор на 4 часа за куриер, който получава по-високо възнаграждение, за тези 4 часа, от началника на транспорта, който работи на пълно работно време. Натъкнахме се и на хаос в работните процеси. Включително и във ваксинациите с COVID-19. Въвеждането на данните е било забавено и това е довело до проблеми", казва д-р Атанасов.