Нови сигнали за избягали норки в Старозагорско
В случая има човешка намеса, обясни управителката на фермата Силвия Йорданова
Жители на старозагорските села Маджерито и Загоре подадоха нови сигнали за избягали норки от единствената ферма за развъждане в България. Те живеят в близост до развъдника.
Още по темата
Местните се оплакаха пред bTV, че норките нападат и унищожават техните дребни домашни животни. "Преди два дни се срещнах с една норка очи в очи. Тя се скри в двора ми. Вече няколко години не мога да завъдя кокошки, защото постоянно имам проблеми с норките", каза жителка на село Загоре.
В момента във фермата се отглеждат 25 000 норки, всички те са женски и са бременни.
"Гледам ги от малки кокошките и тамън като станат големи, норките ми ги изяждат. Това ме притеснява", заяви жителката Станка Бонева.
Според управителя на фермата за норки Силвия Йорданова има човешка намеса, за да избягат норки. Тя обясни, че фермата е оградена с много здрава ограда, вкопана надолу в земята.
"Няма доказателства, че са намерени наши норки навън. Многократно сме били проверявани. Моите съмнения са, че има на човешка намеса, понеже всекидневно проверяваме отвътре и отвън оградата. В последните няколко седмици на мен лично са ми донесени други две диви животни, които са от семейство и могат да причинят щети в селските дворове", каза Йорданова.
"При мен лично от фермата идваха да ги хващат норките", заяви Веселина Янева, която е от село Загоре.
Йорданова не пожела да каже колко норки има във фермата. Тя добави, че плановете има да продължат производството им. По думите ѝ около 25 000 норки са били бременни през април, а сега са родили.
Норките в България се отглеждат, за да бъдат умъртвявани, а кожите им да бъдат използвани за направата на дрехи и аксесоари.
Преди около две седмици Върховният административен съд (ВАС) реши да спре предварителното изпълнение на заповед, забраняваща развъждането и вноса на американски норки в България. Тя беше издадена през май от бившия министър на околната среда и водите с мотивите, че този животински вид е чужд и опасен за българската природа, съобщиха от гражданската организация "Невидими животни".
От там припомнят, че жалба срещу заповедта подаде единствената ферма за норки у нас, свързана със семейство Ангелови, собствениците на птицекланици "Градус". Административният съд (АС) в София-град отхвърля жалбата на частника, но съдиите от ВАС отмениха решението на колегите си. ВАС определи също така да бъде спряно предварителното изпълнение на заповедта, докато се разглежда жалбата от фермата за норки.
"С това решение върховните съдии осъждат още хиляди норки на смърт в газови камери във фермата за кожи до Стара Загора. Практиката показва, че подобни дела се проточват с години. През това време фермата за кожи ще продължи да функционира безпроблемно - да развъжда и убива животните, за да ги дере за техните кожи", обяснява Стефан Димитров от гражданската организация "Невидими животни" за БНР, която през април публикува шокиращи кадри от фермата, направени със скрита камера, и предизвика интереса на обществото.
Определението на съдиите от ВАС не разглежда аргументите на Министерството на околната среда, нито обществения интерес. Съдиите използват доводите на собствениците на фермата за норки, като обосновават решението си единствено с финансовите щети, които фирмата би понесла от забраната.
"Това решение на ВАС е скандално. Върховните съдии в прав текст казват, че бизнес интересите на собствениците на фермата за норки са по-важни от обществения интерес, и то без да дават никакво обективно сравнение между двете. Тоест печалбата на частника е по-важна от опазването на природата и здравето на хората", казва Димитров.
На 8 април тази година в национален ефир бяха излъчени кадри от фермата за норки. Те отразяваха нехуманните условия, в които се отглеждат животните. На тях се виждат норки, които се самонараняват, виждат се високи нива на стрес, трупове в клетките и дори канибализъм. Вижда се също голям брой животни, които са избягали от клетките си и свободно обикалят във фермата. От години има сигнали за избягали норки в природата и селата около фермата.