Увеличение на жертвите на пътя, МВР предлага промени в НПК
Осигуряването на честен вот постигна желания ефект, обяви вътрешният министър Бойко Рашков
Вътрешният министър Бойко Рашков участва в брифинга на Главна дирекция "Национална полиция", в който ведомството даде отчет за свършеното през миналата година. Той засегна различни теми и дейности от работата на ведомството - от изборите, които се организираха, до работата с прокуратурата, как се справяме с катастрофите по пътищата и т.н.
За катастрофите по пътищата
"Имаме увеличение на жертвите на пътя. Редица институти трябва да дадат мнение по този въпрос. Отговорността за движението по пътищата не е само работа на МВР. Имаме намерение да се направят промени в НПК. Коментирал съм това пред комисията по вътрешен ред и сигурност в парламента", добави Рашков.
От МВР отчетоха негативна тенденция при войната по пътищата. За последната година са загинали 560 души, а 7610 са били ранени.
"Именно войната по пътищата ще бъде едно от водещите направления, в които МВР ще работи", каза още Рашков.
За изборите
"Осигуряването на честни избори постигна желания ефект. Изпитвам гордост. Служителите на МВР свършиха своята рабата. И така не чухме отново думите от един политик "Аз пак ги бих". Направили сме си изводи, така че работата да върви. През ноември имаме 3 пъти повече дела срещу криминалния вот, свързан с купуването и продаването на гласове. Политици бяха свикнали да разнасят куфарчета, но реакцията на МВР ги изненада. За нас не беше трудно да влезем в дирите на хората. Да, трудно се доказват после нещата. В Плевен имаше случай, в който се показаха парите и се посочи ГЕРБ. Трудно се стига до този, които е донесъл куфарчето. Говорим за партии, разполагащи пари - като ГЕРБ и ДПС. Едва ли една млада партия, която има малък бюджет и получава малко пари като субсидии, прави това. Нещата трябва да се казват. Органите на МВР са изпълнили нещата по закон. Органите на МВР няма да се притесняват коя е партията, която разнася пари и купува гласовете на бедните български избиратели", добави вътрешният министър.
"Едва ли една млада партия, която има малък бюджет и получава малко пари като субсидии, прави това. Нещата трябва да се казват. Органите на МВР са изпълнили нещата по закон. Органите на МВР няма да се притесняват коя е партията, която разнася пари и купува гласовете на бедните български избиратели", добави вътрешният министър.
"Миналата година за първи път провеждането на честни избори у нас постигна обществено полезните резултати, които се очакваха от МВР. В голяма степен служителите на МВР осъзнаха отговорността си и осигуриха провеждането на честни избори. Не мога да кажа, че на 100% изборите бяха честни. Направили сме си нашия анализ. Получили сме оперативна информация и си обясняваме как се е случило това. Не са ни стигнали силите навсякъде, за да можем да противодействаме ефективно и да започнем разследвания по различни случаи. Но, в сравнение с април месец, в периода юли - ноември регистрирахме трикратно увеличение на броя на образуваните досъдебни производства за престъпления против политическите права на гражданите и купуването и продаването на гласове", уточни вътрешният министър.
Цифрите показват, че за изборите през ноември са получени 1218 сигнала, което е с 6% повече от юлските избори и с 66% повече от априлските.
Образувани са 188 досъдебни производства, което е увеличение с 92% спрямо изборите през юли и 348% спрямо изборите през април.
За прокуратурата
"Върховенството на правото е свързано най-вече с това да не го нарушаваш. Тези, които се опитват да четат лекции от коридорите на прокуратурата, мълчаха, когато са се отделяли пари от строителството на "Хемус" или на детската болница. Та къде бяха те тогава? Тяхното поведение съобразено ли е с европейските принципни. Нека онзи, който не спазва закона, да не ни учи на право. Хората се наслушаха на независимостта на прокуратурата", каза вътрешният министър.
"Главният секретар на МВР е сигнализирал Инспектората на ВСС затова, че от 2018 г. до ден днешен така любимата на някои спецпрокуратура не е придвижила 25 досъдебни дела и преписки във връзка с 25 организирани престъпни групи. До момента ние нямаме отговор какво е направено и дали е направено. Но ние чрез нашата независима прокуратура сме осигурили "спокойствието" на тези организирани престъпни групи да действат в нашата страна. Това, че всеки един прокурор може да образува досъдебно производство срещу главния прокурор, е една илюзия", коментира министърът относно решение на ВКС по темата.
Попитан дали може да бъде извикан като свидетел във връзка с ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, министърът посочи, че по този случай не знае дали може да има доверие изобщо на прокуратурата, "защото нашата прокуратура си служи с лъжи, с които заблуждава обществото".
"Тя дали въобще може да проведе такова разследване честно и почтено, аз имам дълбоко съмнение в това", подчерта Рашков.
Той коментира и случая с изискана справка от спецпрокуратурата какви хора са влизали в Министерския съвет през последните месеци.
"Очаквам прокуратурата да изиска видеозаписи от това кой влиза в парламента, как е влязъл, сам ли е влязъл и т.н. Прокуратурата си намира работа, която е извън нейните правомощия да постига някакъв политически ефект. Не ми е известно за години назад да са искани някакви записи, но от прокуратурата на България очакваме всичко", заяви Рашков.
За магистрала "Хемус"
На въпрос за разследването на АМ "Хемус" и очаква ли да се стигне до ниво министри Рашков обясни, че има няколко разследвания по темата, като сред досъдебното производство присъстват имена на министри.
"Едно, което е приключило и вече 3-4 месеца отлежава в прокуратурата без решение. Тя си мълчи по този въпрос. Нищо чудно да е отказала да образува производство, няма да се изненадам. Няма нещо към което да се обърнем по темата за магистралите и да не напомня за нарушение или престъпление. Прокуратурата трябва да даде обяснение. Има разследване в "Националната следствена служба. Там се занимават с лица, заемащи висши държавни постове. Министри са, но няма да им кажем имената", обясни той.
Във връзка делото "8-те джуджета" Рашков обясни, че се задълбочават съмненията, че около замесените лица са действали множество прокурори.
"Пълно е са данни за извършени престъпления. Прокуратурата дължи разяснения, особено при положение, че цялото общество коментираше този казус", уточни той.
"Нещо характерно за миналата година, което не се е случвало, е да се обърне внимание по какъв начин се изграждат магистралите у нас- нито прокуратурата, нито МВР с предишното й ръководство, нито "Национална сигурност" са се интересували от това дали протичат законосъобразно нещата, а там се разходват много пари. Пита се, дали това бездействие е случайно. С идването на първия служебен кабинет, незабавно започнахме спешни проверки. Хвърли ли сме сериозен ресурс да изясним тези въпроси още миналата година. Пита се къде са тези ръководители, които сега са народни представители , да кажат защо по тяхно време не започна проверка как се строи магистрала "Хемус", как се разходват средствата. Продължаваме да установяваме извършването на изключително тежки престъпления, присвояването на големи ресурси. Тези милиони не са на някой бизнесмен, те са на държавния бюджет", допълни той.
По думите на Рашков проблемът не касае само магистралите, но ни язовирите у нас.
"За над 400 язовира, може би заради загриженост на предишните управляващи, са започнали спешни ремонти. Разходвани са суми, надхвърлящи многократно обичайните цени. Извършваме проверка. Привлякъл съм в МВР инженери и архитекти, във връзка с разходването на средства от комисията по "Бедствия и аварии". Докато на власт бяха ГЕРБ там имаше около 80 милиона лева бюджет. Те са разходвали 2/3 за няколко месеца. Натъкваме се на случаи на разходване на средства, които меко казано учудват", каза още Рашков.
За структурните промени
"Ние няма да се лишим от кадри и да нямаме възможност в ситуация като днешната - на военни действия, да не можем да обезпечим сигурността на стратегическите обекти. Трябва да имаме резерви, за да можем да реагираме при подобни инциденти. Структурни промени сме започнали да обмисляме на централно и местно ниво, има изготвен и математически модел. Министерството в голяма степен е застинало с десетилетия", добави той.
Какво още се отчете в доклада на МВР
Наблюдава се увеличение при случаите на домашно насилие и убийствата, от които голяма част са битови. Като причина беше посочена коронавирусната обстановката и налаганите ограничителни мерки. Случаите на домашно насилие са се увеличили с 10%, като разкриваемостта на тези престъпления е 58%.
При грабежите има намаление на престъпленията, както и при домовите кражби.
Телефонните измами са намалели с 52%.
Спад се наблюдава и при посегателствата над МПС-та с 15%.
Приоритетно МВР се е борило с контрабандата на спиртни напитки и тютюневи изделия без бандерол. МВР се похвали и с добри резултати при контрабандата и разпространението на наркотичните вещества. Само за миналата година са иззети 29 тона канабис, 12 кг кокаин, 650 кг синтетични наркотици, 1108 кг хероин. Разкрити са и 130 нарколаборатории.
Голям ресурс е хвърлен при опазването на обществения ред.
Около 55 000 души от трети страни са направили опит да преминат незаконно границите ни, което бележи 4,2% ръст спрямо 2020 г. От МВР припомнят, че вече отговарят и за оградното съоръжение по границата ни.
Пожарната са реагирали на над 45 хиляди произшествия, от които близо 31 000 пожара. Извършени са 14 571 спасителни дейности, което е ръст от 6%.
За диалога със синдикатите в МВР
"Некоректно е да се твърди, че се дистанцираме от синдикатите. Вече сме имали четири-пет срещи с тях", каза министърът на вътрешните работи Бойко Рашков в коментар на заявените протести от синдикати във ведомството.
"За мен е изненада, че ще има протест. Аргументите са малко мътни, но диалог има", каза Рашков и посочи, че през декември са имали срещи със синдикатите, когато са коментирани идеите за реформа в Министерството на вътрешните работи (МВР).
По-рано днес синдикати в МВР обявиха, че утре започват протест в палатков лагер пред министерството на финансите.
"Идеята да бъде назначен Иван Демерджиев за заместник-министър на вътрешните работи беше, за да ни помогне в началото и после да се случи "нещо друго", но няма движение по това "нещо друго", обясни Рашков и каза, че няма междуличностен проблем.
По-рано днес Иван Демерджиев изпрати писмо до медиите, в което обяснява защо няма да приеме да бъде заместник-министър на вътрешните работи.