Имам съмнения, че не са защитени интересите на Министерството на отбраната (МО) и на българската държава. За миналата година 99% от обществените поръчки са с посочване на изпълнител. Законът за обществените поръчки посочва възможността за избор на един изпълнител без конкурс при определени условия. А в МО това е практика. Това заяви пред БНТ служебният министър на отбраната Георги Панайотов.

Миналата седмица на пресконференция той обяви състоянието на въоръжените сили такова, каквото го е заварил. Тогава съобщи, че някои от данните са предадени на прокуратурата и също така на АДФИ заради съмнения за нарушаване на финансовата дисциплина.

Според него трябва спокойно и мъдро да се изчака становището на тези две институции. По думите му сме свидетели на едно говорене вече няколко дни, по време на което се изнасят факти избирателно, т.е. парчета от истината.

"Първо, г-н Каракачанов ме обвини в това, че съм бил подведен. Не, не съм подведен, не съм политик, аз съм професионалист. Като такъв, като министър на отбраната в момента, аз поднасям фактите такива, каквито са. А те са, че в МО са правени и са възлагани обществени поръчки без конкурс, а с посочване на изпълнител, а също така е практикувано и масово авансово плащане на тези поръчки, преди още да са започнали", обясни Панайотов.

Според него твърдението, че всичките тези поръчки са проведени без да е организиран конкурс, защото фирмите, които е трябвало да бъдат избрани, е трябвало да имат сертификат за достъп до класифицирана информация на НАТО - това е част от истината.

"Специално за военно-въздушна база Граф Игнатиево, където трябва да бъдат приети новите целеви изтребители Ф-16, половината от дейностите, които трябва да бъдат извършени, съдържат класифицирана информация. Другата половина не съдържат класифицирана информация. В МО има антикорупционен план. В сайта и сега ще го намерите. 5 или 6 точка в него е да се ограничи предоставянето на обществени поръчки на един изпълнител. Този антикорупционен план е разписан от г-н Каракачанов", категоричен беше Панайотов.

Той попита защо тази практика, наследена от бивши министри, не е помислено дали е добра и дали тя защитава интересите на държавата? Малко по-критично е трябвало да бъде подходено към това.

"80% от обществените поръчки са проведени при 100% авансово плащане, т.е. дава се на изпълнителя и 100% от сумата се превежда. Има указание на МФ да се избягват авансовите плащания. Бяха цитирани едни вътрешни правила на МО, с които се обясняваха тези действия. В тях също се говори за пазарни проучвания, а нямаме документи такива да са правени", каза още служебният министър.

Той коментира и сделката за двата бойни кораба, които "Люрсен" строи в български корабостроителници за 1 млрд. лв., и които са без въоръжение.

Според него тази сделка е добра, въпросът е, че българската общественост е била на тъмно за това, че корабите са закупени без да са закупени боеприпасите.

"Беше дадено сравнение: когато си купуваш кола, не си купуваш резервни гуми. Искам да припомня, че сделката за Ф-16 е с боеприпасите", допълни Панайотов.

По думите му има недостиг в армията ни. Т.нар. некомплект, свободните вакантни длъжности, е 19%. Според него кампанията "Бъди войник" е била необходима.

"Основно около 40% от тези, които са постъпили в армията, са го направили благодарение на разяснителна кампания на военните окръжия. И само 1,2% са постъпили в армията в резултат на кампания по национални телевизии", заяви министърът.

Той коментира и инцидента в Чешнегирово. "Уроците са научени, повече прецизност, повече внимание, по-добро изпълнение. Защото планирането на учението е безукорно. Станала е грешка, слава богу, в резултат на тази грешка, няма наранени, няма грубо отношение. Стрес категорично има", обяви министърът.

Панайотов смята, че докладът на САЩ и санкциите показват, че доверието към нас е било разклатено.

Това, че Министерството на финансите на САЩ излезе с такова категорично решение, с тежки санкции, това означава според него, че доверието е изчезнало преди това. И на практика с тези санкции се казва, че България не може да се справи с борбата срещу корупцията.

На днешното заседание на Съвета по сигурността, свикано от премиера Стефан Янев, това ще е втората точка. Освен това ще се обсъжда и стабилността на страната по време на предстоящите избори.