Време е отново да разискваме предизвикателствата пред висшето образование, което следва да е не само иновативно, но и да изгражда специалисти по професиите на бъдещето, казват организаторите от Висшето училище по телекомуникации и пощи за международния форум "Иновативно образование и професии на бъдещето".

Той ще се проведе на 13 декември на територията на ВУТП от 14 часа.

Целта на събитието е да очертае българската визия, проблеми и приоритети в областта на висшето образование чрез представяне на различните гледни точки по темата. Очакват се над 80 представители и ректори на българските висши и средни училища, на студентските съвети, на бизнеса, на политическия елит в страната, на браншовите професионални асоциации и съюзи, на неправителствените организации, свързани с развитието на висшето образование, водещи експерти.

В откриващия панел "Професии на бъдещето - връзката между образование и бизнес" водещи участници ще са вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел, ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи - проф. д-р Миглена Темелкова, създателят на специалността "Телемедицина", по която съвместно обучават Висшето училище по телекомуникации и пощи и Медицински университет - Плевен - проф. д-р Славчо Томов, Владимир Бронфенбренер, председател на Българска академия за сигурност

и генералният мениджър на Хуауей технолоджис България, г-н Тери Ли.

В панела "Иновации на база образование или образование чрез иновации" мнението си ще представят госпожа Милена Стойчева - министър на иновациите и растежа, проф. д-р Галин Цоков - министър на образованието и науката, Красимир Вълчев - председател на комисията по образование и наука в 49-то Народно събрание, Проф. Ханес Рафаседер - президент на Европейска асоциация на професионалните висши училища (EURASHE), Николай Йорданов, изпълнителен директор на технологичния лидер Kontrax и Андриана Атанасова, представител на Алианц на технологичната индустрия.

Основни акценти на дискусията ще бъдат темите за професиите на бъдещето и иновативното образование, взаимодействието между образованието и бизнеса, нуждата от модерни образователни дисциплини и добрите примери за гъвкави и адаптивни решения от страна на образователните институции в съответствие с нуждите на пазара на труда. Водещ и модератор на събитието ще е Бойко Василев.

Предстоящото събитие може да бъде следено онлайн на фейсбук страницата на Висше училище по телекомуникации и пощи тук, a всички актуални новини и подробности по темата ще бъдат публикувани и на сайта.

Като правоприемник на най-старото специализирано държавно телеграфо-пощенско училище, създадено през 1881 година с указ на княз Александър Батемберг, Висшето училище по телекомуникации и пощи днес е сред образователните институции в страната, които формират мнение и генерират иновативни идеи в българското образователно пространство. Потвърждение за това са множеството форуми, които организират и които са посещавани от представители на политическия, обществения и бизнес сектора от България и от чужбина, включително и от посланиците на едни от най-големите в света или стратегически в региона държави като САЩ, Германия, Франция, Италия, Русия, Мароко, Турция, Азербайджан, Македония.