При влошаване на ситуацията, мерките срещу COVID-19 могат да бъдат върнати, предупреди обаче главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пo bTV.

"Създава се впечатление, че действаме реактивно, под натиска на някого. Анализите се правят всяка седмица, заповеди с промени в мерките излизат всяка седмица. Със или без протести, този процес върви непрекъснато", каза още той.

Кунчев допълни, че не очаква да се появи нов по-заразен вариант на вируса.

"Ако очакваме нещо лошо, то ще е през есента", каза още той.

"Смъртността у нас е притеснително висока. Минахме границата от 35 хил. починали", допълни Кунчев.

"Остава едно впечатление, че от 20 март вдигаме ръце и няма да се занимаваме с коронавирус. Усилията за повишаване на ваксинационното покритие трябва да продължат. Ако сме както в момента с 30% обхват, ще имаме проблеми в сферата на туризма, никой няма да иска да идва тук", каза Кунчев.

На въпрос дали ще отпадне задължителната карантина, Кунчев отговори, че можем да мислим в тази посока само ако има високо ваксинационно покритие.

"За да пуснете един човек, доказано положителен, трябва да сте сигурни, че всички, с които се срещне, са защитени", каза той.

Епидемиологичната ситуация е по-благоприятна и е нормално е да отпадне "зеления сертификат". Лека-полека, предпазливо се връщаме към един по-нормален живот, коментираха началникът на Клиниката по неврохирургия в "Пирогов" проф. Никола Габровски и епидемиологът проф. Мира Кожухарова. И двамата са на мнение, че ролята на "зеления сертификат" става все по-малка заради занижения контрол и спад на ваксинацията.

"Прилагането за изисквания за зелен сертификат по желание фактически е равно на неприлагане. Той и сега особено много вече не се прилага. Така че не виждам тук етапите", коментира пред БНР епидемиологът проф. Мира Кожухарова, съветник на предишния здравен министър Стойчо Кацаров. Някои неща според Кожухарова не са много логични - например анонсът, че мерките дефинитивно отпадат от 20 март, но фактически отпадането им започва от 24 февруари, защото от тази дата в магазините и заведенията може да се влиза без "зелен сертификат" по преценка на собственика, като остава изискването за сертификат за персонала.

В последния месец виждаме, че ролята на зелените сертификати става все по-малка и по-малка, каза проф. Кожухарова. Нещата тръгнаха на добре след 1 февруари, когато беше върхът на заболеваемостта при тази вълна. От 1 февруари намалява броят на заразените. Утихването на вълната е факт, отбеляза Кожухарова. При въвеждането му сертификатът е осигурил около два месеца стабилно ниво на ваксинация, но от началото на февруари броят на поставяните ваксини намалява, поясни тя.

"Не мисля, че имаме много шансове оттук нататък да вдигаме нивото на ваксинация. Към момента при всички усилия, положени от всички правителства, сме достигнали официално ниво на ваксинация почти 30%, малко под 30% - хора със завършен ваксинационен курс."

По-обезпокоително според епидемиолога е, че сред най-засегнатите от коронавируса хора - тези над 60 години, които са и с придружаващи заболявания, само 37,5% са със завършен ваксинационен курс, а едва 18,8 на сто - с бустерна доза.

Вземането на такива важни решения винаги е политическо и е редно така да бъде, изтъкна Мира Кожухарова, запитана медицинско или политическо е решението за премахването на зеления сертификат и за поетапното отпадане на ограничителните мерки.

Според началника на Клиниката по неврохирургия в "Пирогов" проф. Николай Габровски зеленият сертификат у нас не е представлявал сериозен инструмент за контрол, какъвто е трябвало да бъде. Когато той не върши тази работа, естествено няма как да ни помага за защита, допълни професорът пред БНТ.

Според него, чисто психологически идеята, че ние отново ще се върнем към нормалния живот, е изключително важна. Въпреки това обаче, нито пандемията е приключила, нито знаем какво точно ни очаква. Трябва да останем предпазливи, подчерта проф. Габровски.

Светът в голямата си част започна да се връща към нормалния си ритъм на живот благодарение на спазването на строги мерки. Ако ние искаме България да стане отново туристическа дестинация, да можем отново да пътуваме спокойно, трябва да спазваме строги мерки, включително ваксинацията, допълни проф. Габровски.

Според него, последната вълна от варианта Омикрон протича в крайности - от изключително тежко до с много леки симптоми.

Тази вълна обаче като че ли е била най-щадяща за болничните заведения и не се е стигнало до чакащи пациенти, допълни проф. Габровски.