Кръвен тест на майката открива рано аномалии при бебето
„Пренатест“ е с 99% точност, изследва директно ДНК на плода и е без риск от спонтанен аборт
Всички бъдещи майки се притесняват дали бебето, което чакат, ще е здраво, без генетични аномалии. Но този въпрос вече не бива да ги тревожи, тъй като има неинвазивен пренатален тест за установяване на генетични аномалии у плода с 99% точност и без риск от загуба на бременността.
"Пренатест" е създаден в Германия и е първото подобно изследване в Европа, благодарение на което се изолира свободно циркулираща ДНК на плода от кръвна проба, взета от майката. И макар у нас подобни иновации понякога да идват със закъснение, с "Пренатест" за щастие, не става така. Малко след появата си на пазара в Европа, той вече е на разположение на бременните в България.
Това се случва благодарение на "НМ Дженомикс" - лидер в генетичните изследвания и една от компаниите-пионери в използването на ДНК-тестове у нас за диагностика, превенция и лечение на редица наследствени (и не само) заболявания. Повече от десетилетие "НМ Дженомикс" осигурява достъп до най-съвременните молекулярно-генетични изследвания в сферата на пренаталната и постнатална диагностика, психиатрията, онкологията и превенцията чрез персонален ДНК-анализ, като непрекъснато обогатява портфолиото си с генетични изследвания и се стреми да улесни пътя им директно до потребителя. Анализите на всички изследвания се провеждат във високотехнологични сертифицирани лаборатории в Европа и САЩ от квалифицирани специалисти на високо ниво.
"Пренатест" е надежден и безопасен начин за установяване на най-честите генетични аномалии при бебето още от най-ранна бременност - в 9-та гестационна седмица. Той дава информация за наличието на следните състояния при бебето: синдром на Даун, синдром на Патау, синдром на Едуардс и някой от дефектите, свързани с половите хромозоми (синдроми на Търнър, Клайнфелтер, Тризомия X и Тризомия XYY). С "Пренатест" може да се разберете и полът на бебето още от 9-та гестационна седмица.
"Пренатест" е за всички бременни, не е вярно, че трябва да се прави от бъдещи майки на по-голяма възраст. Статистиката показва, че 80% от бебетата със синдром на Даун са родени от жени под 35-годишна възраст.
Голямото предимство на този тест е, че с традиционно използваните неинвазивни методи на диагностика може да се разбере едва в късна бременност или дори чак при раждането, че бебето има някое от най-често срещаните синдромни заболявания. При традиционните методи се изследват единствено биомаркери на майката, а при "Пренатест" се изолира и изследва директно ДНК на бебето.
"Пренатест" е първият такъв тест в България, разработен от престижната лаборатория "LifeCodexx" - Германия. Той е напълно безопасен, тъй като е необходима единствено кръвна проба от майката, за разлика от други изследвания, като амниоцентеза и хорионбиопсия, при които съществува значителен риск от усложнения и дори загуба на плода. Над 5000 семейства у нас вече са се доверили на този тест.
В България е достъпно и изследването "Джийн Сейф", което е ново поколение ДНК-диагностика, представляваща широкоспектърен анализ за допълнителни и редки болести и аномалии. За разлика от традиционните неинвазивни пренатални тестове, които дават информация за хрозмозомни аномалии (синдром на Даун, синдром на Едуардс, синдром на Патау и др.), "Джийн Сейф" покрива единични гени, отговорни за развитието на тежки генетични дефекти при плода. Рискът от раждане на дете с подобно заболяване, вследствие на спонтанни генетични мутации в спермогенезата на мъжа, се покачва с увеличаването на възрастта на бащата (над 40-45 години). Изследването "Джийн Сейф възрастов риск" е първият неинвазивен пренатален тест, който отчита възрастта на бащата като рисков фактор, а не само тази на майката.
Тестът е препоръчителен при:
- Възраст на бащата над 40 години;
- Ултразвукови находки по време на бременността, свързани с генетично заболяване.
- Медицинска и/или фамилна история, свързана с най-често срещаните наследствени генетични заболявания;
- Бъдещи майки, които искат да избегнат риска на амниоцентезата.
Кръвните проби се анализират в сертифицирана лаборатория "Genoma", Милано, Италия, част от "Eurofins Genoma", партньор на "LifeCodexx", Германия.
Мариана Попова:
Първото, което направих при втората ми бременност, бе "Пренатест"
Мариана Попова е майка на две принцеси - Мария Магдалена и Екатерина. Тя сподели за част от емоциите си по време на втората бременност и защо се е доверила на "Пренатест":
"Аз имах много тежка бременност и въпреки това, вълнуващият момент беше, когато видях новородената си дъщеричка за първи път. Втората ми бременност като състояние беше идентична с първата и не ме изненада. Различно беше самото раждане, в изключителна болница, с невероятен екип и за разлика от първото секцио, при второто не разбрах, че съм оперирана.
Втората ми бременност определено беше и по-рискова, защото бях на 40 г. Първото, което направих, бе "Пренатест", за да съм спокойна и да изключа генетичните аномалии и за да съм сигурна, че плодът в мен е здрав. Чрез "Пренатест" още съвсем рано узнах пола на бебето.
Бъдещите майки трябва да знаят, че да станеш и бъдеш родител, е изключителна отговорност. "Пренатест" според мен, би трябвало да стане задължително изследване заради здравето и на майката, и на плода. Ранното диагностициране на проблем, дава възможност и на лекаря, и на майката да вземат най-доброто решение за всички".
Материалът е предоставен от Дженомикс.
НАЙ
ГЕРБ прекрати преговорите за правителство
Кирил Петков показа резултатите си от направен троен тест за наркотици
Решението на ГЕРБ изненада преговарящите партии за кабинет
Контраофанзива на Киев в Курска област, Русия пък завзела 3600 кв. км. от Украйна
Огромна риба тон бе продадена на търг в Япония за близо 1,3 милиона долара
Контраофанзива на Киев в Курска област, Русия пък завзела 3600 кв. км. от Украйна
Кирил Петков показа резултатите си от направен троен тест за наркотици
ГЕРБ прекрати преговорите за правителство
Решението на ГЕРБ изненада преговарящите партии за кабинет
Първан Симеонов: Прекратяването на преговорите изглежда като грешка на ГЕРБ