Индия започна най-масовата в света ваксинационна кампания
Властите се надяват до юли да имунизират 300 милиони души, колкото е приблизително населението на САЩ
Индия започна да ваксинира днес срещу ковид здравните си работници, поставяйки началото на имунизационна кампания, която вероятно е най-голямата в света, съобщиха Асошиейтед прес и ТАСС.
Индия е един от най-големите в света производители на ваксини и има едни от най-мащабните имунизационни програми, но предизвикателствата пред настоящата кампания са изключително големи, отбелязва АП.
Властите се надяват до юли да поставят ваксини на 300 милиони души, колкото е приблизително населението на САЩ. Предстои първо да бъдат имунизирани 30 милиона лекари, медицински сестри и други служители от първа линия на борбата със заразата, а след това още 270 милиона души на възраст над 50 години, както и със съпътстващи заболявания, които ги правят особено уязвими за коронавируса. За тази категория няма възрастови ограничения.
Стартът на кампанията в пряк телевизионен ефир даде премиерът Нарендра Моди. А на страницата си във Фейсбук той написа, че с имунизацията Индия навлиза в решаващата фаза на борбата си с пандемията, предизвикана от коронавирусната инфекция.
Ваксинационната кампания, обявена от властите като "най-масовата в света", започва днес в 3006 пункта във всичките 28 щата и територии на Индия. В първия ден във всеки пункт ваксина ще бъде поставена на около 100 души.
В първия етап ще се използват два препарата - "Ковишилд", разработен от британско-шведската компания "АстраЗенека" и Оксфордския институт, и "Коваксин" на индийската компания Бхарат Байотек (Bharat Biotech). И двата се произвеждат в Индия.
Преди да започне масовата ваксинация, на 2 и 8 януари в Индия бяха проведени национални учения по ваксиниране, при което бе проверено как работи онлайн платформата Co-WIN, както и създадената т.нар студена верига за транспортиране и съхраняване на ваксините, които имат нужда от определен температурен режим.