Разследващият журналист Христо Грозев обяви пред БНТ, че българската журналистка Диляна Гайтанджиева е работила за отдел към поделение 29-155 на руското военно разузнаване ГРУ - звено, отговорно за тайни операции, включително убийства, хакерски атаки и дезинформация. Разкритията са публикувани в материал на Грозев и руския му колега Роман Доброхотов в сайта "Инсайдър".

Грозев твърди, че Гайтанджиева е поддържала отношения с поделението от 2017 г. чрез неформално общуване в затворен чат в Twitter. Въпреки че от около година няма следи от контакт, той подчертава, че такива връзки са рискови дори и след прекратяване.

"Не винаги бивши кадри или агенти могат да бъдат в безопасност", посочва Грозев.

"За мен беше много тъжно, че трябва да включа името ѝ. През годините, да, имали сме конфликти онлайн, но винаги съм смятал, че причината за това е нейна идеология. Но в случая става ясно, че тя е работила в най-страшния отдел от руското разузнаване - съставен от убийци, хора, които имат за цел да елиминират опозиция, предатели, които не вярват в Кремъл и конкуренти по света", заяви разследващия журналист пред Иво Никодимов от БНТ.

Въпросният отдел за дезинформация е част от поделение 29 - 155 на руското ГРУ. Грозев припомни за операции на това отделение, като серията от взривове в Чехия и България.

"Това, което е ново и стана шок за наблюдаващите руските специални служби - миналата година през август, някои западни служби и също ФБР обвиниха това отделение, че има собствен отдел за хакерство. Този отдел се занимава както за военни цели, така за дезинформация. Нямаше повече информация с какво се занимава този отдел и още тогава започвахме с Роман разследване, за да уточним кои са членовете на този хакерски отдел - подотдел на отделението и второ - какви са били целите му. Това което открихме, беше шокиращо. Много от дезинформационните операции, които са се смятали за свършени от други отдели на ГРУ, дори от ФСБ, са били свършени именно от това отделение. Те са покривали следите на техните опити за убийства и саботажни операции", казва Грозев.

По думите на Грозев журналистите по света, с които поделението си сътрудничи, знаят за кого работят, някои сами са отгатвали или впоследствие им е казвано.