Протест: Мила родино, твойта хубост може и да има край!
Над 100 души се събраха пред НДК на поредния протест срещу промените в Закона за горите. Природозащитници скандираха "Мафия" и "Витоша".
Протестът бе организиран от Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" с подкрепата и на други граждани. Митингът се проведе под мотото "Да спасим гората – да спасим държавата".
Шествия се проведоха и в Пловдив, и в Бургас.
Природозащитниците припомниха, че предстои второ четене на поправките в Закона за горите, както и промени в още няколко закона. Ако те се приемат, ще може бързо и евтино да се секат държавни и частни гори, за да се правят писти и просеки за лифтове. Освен това ще се позволят на практика голи сечи, които иначе са забранени от закона и предполагат свлачища и наводнения. Най-уязвима ще бъде гората в защитените територии на България, които заемат само 5% от страната, заявиха еколозите.
Според тях, ако това стане, ще е налице поредно доказателство, че държавата не обслужва обществения интерес, а "частните икономически интереси на един и същ бизнесмен, който вече контролира 3 от 4-те големи ски зони в България – Банско, Витоша и Боровец". Цеко Минев, председател на българската федерация по ски, е и неофициален собственик на фирмите-монополисти на ски пистите на Витоша и в Банско - „Витоша ски” и „Юлен”.
От коалицията "За да остане природа в България" твърдят още, че държавата смята да изреже 12% от територията на световното природно наследство на ЮНЕСКО в сърцето на Национален парк Пирин, само и само да разреши разширяването на ски зона Банско и строителството на нови ски зони над Добринище и в местността Кулиното над Разлог.
"Това, че лифтовете спряха, не спря хората да се качват на Витоша", коментира смененият преди дни бивш директор на природен парк "Витоша" Тома Белев, който присъства на протеста. Поддръжниците му твърдят, че той е сменен след конкурс, който е бил нагласен. Самият Белев обяснява, че две години непрекъснато са го проверявали, за да докажат, че злоупотребява и краде пари, но нищо не са успели да установят.
По думите му в последните години след приватизацията на лифтовете цените на билетите са били непосилни за обикновения софиянец. "Цената на билетите се увеличи 3- 4 пъти и това е абсолютно непосилно за едно 4–членно семейство, което трябва да извади 50 лв., за да се качи и да слезе от планината, и хората ходят пеша", каза Белев.
По думите му в събота и неделя, особено на частите, които са достъпни за градския транспорт, има хиляди хора. Той посочи данни, че Витоша се потребява годишно от 3,5 до 4 млн. души в зависимост от това дали е топло или студено и това са основно пешеходни посетители, като подчерта, че между 10 и 15% от хората отиват заради ските, останалите са пешеходни посетители.