По този показател България заедно с Румъния и Португалия, е на последните места в класацията в 27-те държави-членки, обясни Златанова.
На въпрос как чрез малки промени във всекидневните си навици можем да помогнем за ограничаване на атмосферното замърсяване, Златанова отговори, че като потребител на енергия, всеки от нас носи отговорност за вредните въздействия върху планетата.
„Изчислено е, че приблизително половината от емисиите на парникови газове в света идват от домашно отопление и личен транспорт. Европейската комисия окуражава гражданите посредством малки действия да помогнат за ограничаване на замърсяването. Това може да бъде монтиране на изолация на жилищата, използване на обществения транспорт вместо на личния автомобил, употреба на икономични електрически крушки, изключване на компютъра вместо оставянето му в режим на готовност.
”През последните години Европейската комисия е активизирала кампаниите, които целят да представят информация за промените в климата и да провокират гражданите на Европейския съюз да поемат индивидуална отговорност за намаляване на замърсяванията и ограничаване потреблението на енергия. По думите на Златанова проучванията на европейското обществено мнение показват, че гражданите и особено младите хора искат да са информирани какво е състоянието на средата, в която живеят и са готови да поемат по-голям ангажимент за опазване на природата.
Тазгодишната акция “Климат“ е започнала на 24 юли в Смолян, а в събота гостува в Стара Загора. Изложбата от 17 цветни банера със снимки и информация относно промените в климата ще бъде показана след това в Казанлък, Поморие и Пловдив в рамките на Пловдивския панаир.