Учениците ще учат по нова система и по ”исторически” закон
Парламентът прие на второ четене новия Закон за предучилищното и училищното образование. Глоба до 150 лв. ще се налага за незаписано в градина или училище дете.
Изключение правят главата за финансирането и имуществото, която влиза в сила 1 януари 2017 г., както и приетата промяна за право за придобиване на шофьорските книжки след завършен 10 клас, която ще влезе в сила от 1 август 2022 г.
Субсидия от държавния бюджет за частните детски градини и училища, ще се предоставя от бюджетната 2018 г.
"Приемането на новия закон е от исторически характер. Законът от 1991 г. беше много остарял, той беше правен преди интернет, преди отварянето на границите, беше за друго време и с друга философия", каза министърът на образованието и науката Тодор Танев той.
Според него новият закон започва с либерализация, адаптация, свобода на учителя, на родителя и на ученика.
Промените
Училищното образование ще бъде задължително до навършване на 16-годишна възраст и ще започва от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 7-годишна възраст на детето. В същото време предучилищната възраст ще започва с навършване на 5 години.
Нова структура ще има самото средното образование. Конкретно с промените неспециализираните училища се делят от I-IV клас включително, основни от I-VII клас, гимназиални от VIII-XII клас, обединени от I-X клас, както и средни от I-XII клас. Подготовката на гимназиите ще се дели на професионални и профилирани гимназии.
Основното образование ще приключва след 7-и, а не след 8-и клас. Свидетелството ще дава право за продължаване на обучението в следващата степен на образование, както и на обучение за придобиване на професионална квалификация. Учениците, завършили обучението си в VII клас, ще получават право да продължат в VІІІ клас и на професионално обучение.
Създават се и нов тип училища – обединени, в които обучението ще продължава до 10-и клас. Така основните училища ще трябва или да съкратят един клас и да бъдат до седми, или да бъдат преобразувани в обединени с обучение до 10-и клас.
Оценките на учениците
На учениците от първи до трети клас включително няма да се поставят количествени оценки.
Учениците от 1-ви до 3-ти, както и от 4-ти клас няма да повтарят, ако не са усвоили учебната програма или годишната им оценка е „слаб (2)”. Дванадесетокласниците също няма да повтарят класа. Ученикът в 12 клас ще може и да се явява на изпити за промяна на оценката без ограничения на броя изпитни сесии при условия и по ред, определени с държавния образователен стандарт за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
Глоби
С глоба в размер от 50 до 150 лв. ще се наказват родители, които не запишат децата си, подлежащи на задължително предучилищно или училищно образование, в детска градина или училище, решиха депутатите.
В същия размер ще е глобата и за родители, които не осигурят присъствието на децата си в детска градина или училище.
От 5000 до 10 000 лв. ще е глобата за лица, които без регистрация организират и провеждат дейности по отглеждане, възпитание и обучение на деца от тригодишна възраст до постъпването им в първи клас с цел издаване на документ за завършена предучилищна подготовка, прие още парламентът.
Автор или издател на познавателна книжка, учебник или учебен комплект, който разпространява произведението в отклонение от одобрения проект, ще се наказва с глоба, съответно с имуществена санкция в размер от 1000 до 5000 лв.
Със същия размер ще се глобява автор или издател, който разпространява произведение, въвеждащо в заблуждение, че е одобрено от министъра на образованието и науката като познавателна книжка, учебник или учебен комплект.
Няма да се учи за комунизма
Парламентът обаче реши, че престъпленията на комунистическия режим няма да се изучават в училище. Предложението на Реформаторския блок бе отхвърлено с 23 гласа “за”, 23 “против” и 45 “въздържал се”. То беше подкрепено само от Патриотичния фронт и едва деветима депутати на ГЕРБ, като останалите от групата гласуваха с “въздържал се“, а БСП и ДПС бяха “против“.
Депутатите на ГЕРБ за втори път възпрепятстват престъпленията на комунизма да влязат в учебниците. През 2009 г. такова предложение дойде пак от десните, но не бе прието още на първо четене с мотива, че такива изменения трябва да се направят след “обществен дебат с ученици, учители и родители“.