В поставянето на въпроса за промяната на партийните субсидии има един плюс - това, че започна да се води дебат по въпроса за финансирането на партиите. Това каза пред БНР Геновева Петрова от "Алфа рисърч". Тя припомни, че през годините този въпрос винаги е бил поставян от представители в политиката, които са решили да играят ролята на антисистемни играчи или на играчи срещу политическия елит.

"Един пропуск е, че сред хората има незапознатост с това как се финансират партиите, за какви цели имат те нужда от финансиране, за какви цели те изразходват тези средства, по какъв регламент става това. И това непознаване създава предпоставка за спекулации по темата", коментира тя.

Според Петрова има още един пропуск в предложението за промяна на субсидиите. "Това се прави в ситуация, при която липсва предложение за друг механизъм, чрез който те да бъдат компенсирани. Всички държави, които даваме за пример като добре функциониращи демокрации, имат много ясно регламентирани модели на партийно финансиране, те са различни", допълни тя.

Предложението на ДПС за отворено финансиране и нулева субсидия, Геновева Петрова коментира, че транспонирането на американския модел в нашата политическа система не би имал положителен ефект. По думите ѝ промените трябва да се направят след обстоен анализ.

"Хората не приемат както 11 лева за глас, така и нулева субсидия. ... Другият съществен извод е, че мнозинството от хората смятат, че намаляването на субсидията на 1 лев няма да спомогне за подобряване на дейността на партиите. Най-голямото очакване на обществото е, какъвто и модел на финансиране да се прилага, той да се прилага по начин, по който партиите работят добре и в интерес на обществото", каза още Петрова.

Тя прогнозира, че между двете четения на закона, с който се намалява субсидията на 1 лев, партиите да се опитат да намерят един по-приемлив вариант за субсидия за подаден глас за партия.