Фармацевтите у нас са в протестна готовност във връзка с приетия на първо четене в парламента законопроект, свързан с продажбата на лекарства чрез вендинг автомати.

Според представителите на фармацевтичния и аптечния сектор ще се влоши достъпът на пациентите до лекарствени продукти и е възможно неконтролирано разпространение на медикаменти без необходимата консултация.

Законопроектът предвижда хората да имат денонощен достъп до медикаменти без рецепта. Фармацевтите обаче са недоволни, че законопроектът е внесен без да се иска тяхното мнение.

"Прочетох мотивите и така и не можах да разбера кои лекарства ще бъдат с улеснен достъп и за кои хора. Говори се за труднодостъпни честа, но и в момента методиката на НЗОК осигурява възможност и финансиране на фармацевти, които отварят аптеки в такива населени места, включително много сериозно финансиране за денонощни аптеки", каза за БНТ Любима Бургазлиева, председател на регионалната колегия на Български фармацевтичен съюз-Бургас.

В момента изискването е машините да са разположени на територията на аптека, тъй като това дава възможност за контрол, презареждане с лекарства, както и възможност пациентът да получи консултация. "Не сме съгласни с идеята за безразборно поставяне на автомати, защото лекарствата не са вафли. Лекарствата са специалната стока, за която се изисква консултация със специалист", добавят фармацевти. 

Според бранша издаването на разрешение за аптеки трябва да се извършва на демографски принцип. Разрешение за аптеки трябва да получават само дружествата, които могат да осигурят всички елементи от фармацевтичната грижа. 

Реалността за хората от малките населени места обаче е друга. Кметът на кюстендилското село Коняво Марияна Александрова например казва, че допреди 10 години са имали аптека. Помещението още стои, но вече няма фармацевт, който да работи в него. 

Хората от селото и околните населени места трябва да ходят до Кюстендил за достъп до аптека. "Нашето село е централно, около нас има много села, които минават за София. Има и много магазини, където също се пазарува и това е в облекчение за хората, ако имаме аптека. Много е затруднено положението, защото имаме хора над 70 години - няма кой да ги снабдява. От разговора, който чух с фармацевта, разбрах, че трябва да имаме над 3000 души. Трябва да се измисли най-добрият начин, ние на село не сме хвърлени някъде. Другите села около нас са още по-далеч от Кюстендил".

Кметът на Коняво обясни още, че има готови сгради, които да се приспособят като аптеки и няма да е нужно да се плаща наем. Въпросът е да се намери фармацевт, дори и за четири часа дневно.