Светът е изправен пред най-тежката бежанска криза от Втората световна война. Европа, в която много от страните са претоварени от притока на кандидати за убежище, трябва да ги посреща по достоен и цивилизован начин, заяви еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос, цитиран от Франс прес и БТА.

Европа е изградена на принципа за солидарност с хората в нужда, припомни той. Онова, което трябва да направим, е да организираме системата си, за да се заемем с проблема по достоен, цивилизован и европейски начин, добави той, привличайки вниманието върху "особено неотложното положение" в Гърция и други страни като Италия и Унгария.

Според Аврамопулос за решаване на проблема с миграцията през Средиземно море ЕС възнамерява да сътрудничи с Турция

Еврокомисарят обяви, че в най-скоро време Гърция ще представи план за препращане на 16 000 мигранти в други държави в ЕС. Аврамопулос изтъкна, че миграционният проблем трябва да се решава от целия Евросъюз, а не от отделни страни, пострадали най-силно от бежанския наплив.

Мигрантите и хората, търсещи убежище, прекосили Средиземно море до Европа от началото на годината, са близо 250 000, което надхвърля броят им за цялата 2014 г., съобщи Международната организация по миграцията (МОМ), цитирана от Асошиейтед прес.

Базираната в Женева организация днес съобщи, че Гърция е докладвала за 134 988 мигранти, пристигнали от Турция тази година, а Италия - за 93 540 новодошли до края на юли. Като се добавят пристигналите в Испания и Малта, общият брой на мигрантите през Средиземно море от началото на 2015 е 237 000, посочва МОМ и прогнозира, че до края на август те ще достигнат четвърт милион.

За цялата 2014 г. мигрантите, добрали се до Европа, предприемайки опасно пътуване през Средиземно море, са били 219 000. Според организацията най-малко 2300 души са загинали при опит да прекосят морето тази година.

Положението в България

Заместник-председателят на Агенцията за бежанците Васил Върбанов обяви наскоро, че за първите седем месеца на годината  в центровете за бежанци у нас са потърсили помощ 9780 души.

Той посочи, че след предприетите мерки през миналата година значително са се подобрили условията за живот в бежанските центрове. Върбанов допълни, че потокът от мигранти през България не е сериозен, но непрекъснато нараства.

България ще настоява квотите за мигранти, предлагани от Европейската комисия, да са съобразени с възможностите и географското положение на страните. Квотите трябва да са в значително по-малки размери за страни като България, които са външна граница на ЕС и са подложени на силен миграционен натиск. Това бе записано в приета от правителството през юни позиция на България относно Европейската програма за миграция.