Десетки населени места в Шумен и Кърджали са на воден режим
Продължават проблемите с водата и в Омуртаг, във варненското село Приселци също търсят решение на водната криза
21 населени места в област Шумен са на воден режим, показва справка в сайта на ВиК дружеството, където са посочени и схемите, по които се осигурява вода. В рамките на общината режимно водоподаване има в четири селища, което се налага заради намален дебит на водоизточниците и нарушено водоподаването в населените места, предаде БТА. Шумен обаче не е единствената област, чиито жители са подложени на режим на водата в разгара на горещините.
В шуменското село Вехтово водоподаването е през ден, на четно число за висока зона и на нечетно число за ниска зона. В селата Друмево и Кладенец има водоподаване за всяка зона през 48 часа, като 24 часа има водоподаване за високата зона на село Друмево, следващите 24 часа водоподаване се осигурява за ниска зона на село Друмево, следващите 24 часа има водоподаване за село Кладенец. В село Салманово водоподаване има всеки ден от 18:00 часа до 08:00 ч. на следващия ден.
В община Върбица в село Конево има резервиране на вода 48 часа и водоподаване 24 часа. В село Станянци има резервиране на вода 72 часа и водоподаване 24 часа. В село Чернооково има резервиране на вода 96 часа и водоподаване четири часа. В село Ловец има резервиране на вода 30 часа и водоподаване шест часа (на три зони по 2 часа). В град Върбица водоподаването е на четни дати от 12:00 ч. до 09:00 ч. на следващия ден.
В община Каолиново във връзка с намален дебит на водоизточниците и нарушено водоподаването в населените места, е въведено режимно водоподаване през ден, на четна дата, в селата Климент, Тъкач и Наум.
В община Венец във връзка с намален дебит на водоизточниците и нарушено водоподаването в населените места, е въведено режимно водоподаване в четири села. Водоподаване през ден на четна дата има в село Изгрев, а на нечетна дата в селата Венец, Осеновец, Буйновица.
В община Смядово във връзка с намален дебит на водоизточниците и нарушено водоснабдяването в населените места, е въведено режимно водоподаване в четири селища. В село Александрово водоподаване има всеки петък от 08:00 часа до 08:00 ч. в понеделник (с резервиране на вода от понеделник до петък). В село Веселиново водоподаване има за всяка зона през три дена. В село Риш водоподаване има всеки петък от 22:00 часа до 08:00 ч. в понеделник. Село Черни връх е без водоподаване в населеното място всеки четвъртък от 17:00 часа до 08:00 часа в събота.
В община Никола Козлево село Църквица има режимно водоподаване, сочи сайтът на ВиК Шумен.
От 18 юли със заповед на кмета на общината проф. Христо Христов бе забранено ползването на питейна вода за непитейни нужди, като напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, моторни превозни средства, пране на килими, на териториите на: селата Ивански, Салманово, Друмево, Вехтово, Кладенец, Костена река и Струйно.
На 15 юли жители на село Тъкач протестираха пред административната сграда на "Водоснабдяване и канализация" в Шумен. Последва работна среща по повод алтернативното водоснабдяване на град Шумен, съобщиха тогава от пресцентъра на местната администрация.
В почти всички общини от област Кърджали има населени места с воден режим
Областният управител на Кърджали Ресми Мурад съобщи пред БТА, че почти няма община в областта, в която да няма малки населени места с воден режим. Причината е липсата на достатъчно вода от водоизточниците, а ситуацията е резултат от високите температури, липсата на валежи и рязкото намаление на водните обеми.
Областният управител посочи, че по информация на ВиК оператора режим има само в общините Момчилград, Крумовград и Кирково, но по негова неофициална информация е засегната цялата област. Той обясни, че в проблемните населени места водоподаването се преустановява до напълване на резервоарите от водоизточниците, а преди пускането ѝ населението бива уведомявано, за да се запаси.
На места кметовете са направили организация за осигуряване на водоноски за нуждите на хората, но проблемът в региона съществува в летните месеци почти всяка година, при липса на валежи и високи температури.
"Търсят се най-различни алтернативни източници за водни количества. Правят се проучвателни сондажи за питейна вода. Там, където има шахтови кладенци, се прави организация за оросяване коритата на реките от близки водоеми, но част от проблемите са все още с амортизираната водоснабдителна система, която изисква сериозни инвестиции, за да се намалят загубите от вода и да се подобри качеството", каза Ресми Мурад.
По думите му по поречието на река Върбица, преминаваща както през община Кирково, така и през община Момчилград, има много шахтови кладенци, които са на прага на минимума. За това областният управител се е срещнал с областния управител на Смолян Румен Пехливанов. От него Мурад е поискал изпускането на определени количества вода от микроязовир "Златоград" с цел оросяване коритото на река Върбица, за да поемат вода шахтовите кладенци, която да се изпомпва към водоснабдителните системи.
"Извън полаганите усилия, се надяваме да има и валежи, които да успокоят ситуацията. Надяваме се на валежи, без сериозни природни бедствия", добави кметът.
Междувременно, на места в региона местното население отправя и молитва за дъжд. Само преди ден, по време на традиционния мевлид за здраве и берекет в местността "Карамиерянъ" край ардинското село Търносливка, мюсюлманите се помолиха за дъжд.
Протест във варненското село Приселци заради липсата на вода
На 19 юли живеещите във варненското село Приселци подеха протестна инициатива заради проблемите с водоподаването в населеното място. В тази връзка бе проведено събрание, на което присъстваха кметът на община Аврен Емануил Манолов и директорът на "ВиК - Варна" Веселин Русев. Хората изразиха недоволството си, че водата често спира и понякога липсва с дни. В селото живеят възрастни хора, както и млади семейства с бебета и малки деца, посочиха присъстващите, цитирани от БТА.
Жители на община Аврен се срещат с началника на ВиК Варна инж. Веселин Русев (вдясно) и кмета на общината Емануил Манолов (вляво), за да търсят решение на проблема с безводието в района
Според кмета на общината проблемът е причинен от няколко фактора. Като един от основните той посочи голямата консумация. В Приселци има около 70 басейна и десетки декари райграс, за поддръжката на само един от които са нужни по около 20 кубика на месец, посочи Манолов. По думите му друг проблем е, че ВиК-мрежата е правена преди поне 40 години и то за около 700-800 жители.
В момента официално в Приселци са регистрирани 1100 души, неофициално са между 4 и 5 хиляди, обясни Манолов. Той допълни, че многократно, пред различни институции, е повдигал темата за нуждата от промяна на законите за селищното устройство, така че тази "невидима" бройка консуматори да бъде остойностена, защото държавата дава средства на база брой живеещи.
Кметът и директорът на "ВиК - Варна" повдигнаха и проблема с наличието на много хидрофори в домовете в селото. Това е направо паралелна мрежа, като някои от съоръженията са по-скромни, но има и резервоари, които събират тонове вода, посочиха двамата. Инж. Русев подчерта, че мнозина ползват водата не за питейно-битови нужди.
При добра организация и оптимизация на мрежата можем да обещаем, че няма да има режим на водата, посочи директорът на водното дружество. Според него проблемите може да се разрешат веднага, стига живеещите да спрат да си пълнят резервоарите и да си поливат градините. Водната кула в селото в момента не съхранява вода, всичко, което влезе в нея, веднага се изразходва, допълни Русев.
Кметът посочи още, че е водил разговори с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за необходимостта от смяна на помпите, които захранват селото. По думите му те трябва да са много по-мощни, но преди тях трябва да бъде подменен водопроводът между Близнаци и Приселци, като бъдат поставени тръби с по-голям диаметър. По думите му е нужно да се изгради и още една кула за съхранение на вода.
Манолов допълни, че има идеен проект за подмяна на тръбопровода между селата. По думите му, ако бъдат осигурени средства, проектът може да се реализира за няколко месеца. Проблемът е, че във ВиК-холдингът не се приемат проекти, а средствата вече не се отпускат безвъзмездно, а като кредити, посочи Манолов.
Кметът коментира още, че общината работи и по разрешаването на въпросите с водоподаването в други села в общината. В Аврен, който е на режим, в понеделник започва подмяната на водопровода, уточни Манолов. По думите му осигурените средства са 3 милиона лева. Той допълни, че най-късно следващия месец ще приключи работата по водопровода в Садово и селото вече ще има нормално захранване. Разрешен е и проблемът на селата Здравец и Бенковски, така в общината остава само Приселци, обобщи Манолов.
Представители на Община Омуртгаг се срещнаха с оператора "Водоснабдяване и канализация" и гражданско обединение "Вода за Омуртаг" за подобряване водоснабдяването на града
Снимка: Гражданско обединение "Вода за Омуртаг"Преди дни и в Омуртаг, където има дългогодишен воден режим, се проведе среща между представители на Общината, на оператора "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) и гражданското обединение "Вода за Омуртаг" за подобряване водоснабдяването на града.
В срещата са участвали временно изпълняващият длъжността кмет на община Омуртаг Юнал Османов, заместник-кметът Джунейт Йонузов, секретарят на общината Емрах Шюкриев и председателят на Общинския съвет Бахтишен Ахмедова. От страна на ВиК-Търговище бяха управителят на дружеството инж. Явор Миналов, главният инженер Красимир Неделчев и управителят на ВиК-клон Омуртаг Танер Исмаилов.
Представителите на "Вода за Омуртаг" са поставили въпроси към присъстващите относно конкретни действия и планове за решаване на проблема с водоснабдяването. Изразили са и очаквания за бързи и ефективни мерки от страна на местната власт и водоснабдителните дружества, посочиха от общинската управа.
Магдалена Славова от "Вода за Омуртаг" посочи, че на 22 декември 2023 г. е направена историческа стъпка в тази посока, като бе пуснато допълнително водоподаване за града по системата "Ястребино", което днес буквално спасява жителите на града от безводие. "От 23 юни насам вода постъпва само от яз. Ястребино. От извор "Кипилово", който до декември 2023 г. бе единственият водоизточник за града, пристигат символични количества между един и три л/с, а от 17 юли - нула л/с при разход на града от минимум 37 л/с - 45 л/с", каза Славова. По нейните думи към момента Ястребино "спасява" Омуртаг с 21 л/с.
По този начин от 28 юни и към днешна дата жителите на Омуртаг получават вода по осем часа на денонощие, разпределени в три часови диапазона - рано сутрин, по обед и вечер, посочиха от "Вода за Омуртаг".
От гражданското обединение настояха пред представителите на институциите за рестартиране на дейностите по три направления. Това са приключване обновлението и актуализирането на водопровода "Ястребино - Омуртаг" и елементи от водоснабдителна система "Ястребино", административно уреждане на водопровода "Ястребино" и довършване реновирането на вътрешната водопреносна мрежа на Омуртаг, посочи Магдалена Славова.
Управителят на ВиК - Търговище инж. Явор Миланов каза, че има издадено от Министерството на околната среда и водите разрешително за ползване на вода от яз. "Ястребино" за питейно-битови нужди на Омуртаг, считано от 22 май т.г. По този начин водата в града постъпва по регулярен статут, а не като извънредно водоснабдяване, разясни Миланов. При сегашните условия на суша, Общината трябва да издаде заповед за пестене на водата.
Срещата завърши с договореност за продължаващо сътрудничество и обмен на информация между Община Омуртаг, ВиК-дружествата и гражданското обединение "Вода за Омуртаг" с цел постигане на по-добро водоснабдяване и повишаване на качеството на услугите за гражданите.