Д-р Мирослав Ненков определи случая със смъртта на млада жена във Враца като системен, при който не трябва да се търси лична вина. Проф. Николай Гавровски пък заяви, че понякога лекарите трябва да спазват процедури, които не са човечни и лекарите отделят огромна част от времето си за документация и бюрократичната тежест. 

"Това момиче толкова пъти е псувано, плюто и обиждано в тази регистратура на това спешно отделение, че нейните лични възможности за емпатия са изчерпани отдавна", коментира анестезиологът в предаването "Тази сутрин" по bTV.

След инцидента във Враца започнаха протести на граждани пред спешното отделение.

"Протестиращите носеха табелка с надпис "Оставка на целия персонал". Сега е моментът проф. Сербезова да затвори спешното отделение във Враца, за да няма проблем. Една много забавна политическа партия поиска оставката на здравния министър, каза Ненков.

"Съсредоточени в искане на оставки, стигматизиране, посочване с пръст - така сме лишени от възможността да погледнем къде е проблемът", отбеляза лекарят.

Според д-р Мирослав Ненков проблемът е там, че лекарите и сестрите никога никой не ги обучава как да общуват с пациенти. "Никой не следи това момиче на регистратурата дали спазва някакъв писан протокол - дали въобще има такъв конкретно в това спешно отделение", отбеляза той.

"Тези, които управляват нашата система, нямат нужда тя да бъде подредена, нямат нужда пациентите, лекарите и сестрите да са ок", смята д-р Ненков. "Разходите за здравеопазване растат, но качеството къде отива", попита той.

Лекарите отделят огромна част от времето си за документация и бюрократичната тежест е много голяма. Това обясни в студиото на "Събуди се" по Нова телевизия проф. Николай Габровски. Според него през последните години дейността на медиците е един финансов отчет на свършеното.

"Изискванията към нас нарастват от година на година. Ние отделяме огромна част от времето си документацията да бъде изрядна в медицински и финансов аспект, за да отчетем, че сме свършили работата си по правилен начин. Тази бюрократична тежест е много голяма, а ние искаме да лекуваме", каза медикът. И добави: "Дори да искаме да бъдем по-човечни, понякога трябва да спазваме процедури, които не са човечни".

Проф. Габровски оцени настоящата вълна на COVID-19 като по-лека, през която се отчита по-малък наплив към болниците. "Опашката от задъхани хора, които чакат да им бъде подаден кислород - не я виждаме. Чувствам се щастлив от това нещо. Нещата вървят по-леко", добави той и отчете, че Омикрон протича по-леко.

Той коментира, че възрастовата група на заболелите с коронавируса се променя. "Категорично възрастта слиза надолу. Делта вариантът беше по-опасен за младите хора. Имахме повече по-млади жертви", заяви проф. Габровски.

Според него сме в началото на края на коронавируса. "Трябва да запазим разум и дисциплина преди да дойде този край, защото може да има неприятни изненади. Смятам, че петата вълна си отива, но за съжаление имаме време и за шеста", предупреди професорът.

Високия брой починали през изминалата година медикът си обяснява с недостатъчната ваксинация. "Навсякъде в Западна Европа, където имаше високи нива на ваксинация, нямаше такава висока смъртност, въпреки болните. Липсата на ваксинацията е проблем и тъжна истина. Защото това са били предвидими и предотвратими смъртни случаи, огромната част от тях", категоричен е той.

Относно зеления сертификат медикът обясни, че има смисъл, когато той се проверява. "Имах възможност да пътувам до Франция - там не можеш да пресечеш улицата, без да ти проверят сертификата. Тук, при нас, никога не е имало проверки. Затова да твърдим, че има смисъл - е малко повърхностно", смята проф. Габровски.