Коронавирусът няма почивен ден. Всеки от нас има направен предварителен план как ще празнува, но математиката ни дава сценарии и за след това. Кой от тях ще изберем, зависи от нас. Но и не само... За неизбежния Омикрон, смисъла на математиката и информирания избор Dir.bg разговаря с гл. ас. д-р Лъчезар Томов, преподавател по информатика в НБУ, който участва активно в медицинския научен живот у нас чрез публикации в медицински списания по инфекциозни болести от 2018г. и презентации на национални форуми.

- Д-р Томов, по празниците десетки хиляди души се прибират от чужбина. Достатъчно чувствителни ли са PCR тестовете срещу варианта Омикрон?

- PCR тестовете дават специфичен резултат и за Омикрон варианта и не е нужно геномно секвениране, за да се потвърди.

- Спекулира се с това, че Омикрон е с по-лека симптоматика и води по-рядко до белодробни и дихателни усложнения. Как тогава хората да си обяснят нивото на тревожност в развитите страни, в случай, че там и населението е по-защитено заради високото ваксинационно покритие?

- Тежестта на един вирус (като риск от тежко боледуване) за отделния човек и резултатът от масовото заразяване на една държава са две отделни и слабо зависещи едно от друго неща, защото второто се отразява на икономиката, на работата на хората и на всички държавни системи - включително здравната. Препълнените болници допълнително увеличават риска за отделния човек, както от самата болест поради липса на достъп до кислород, така и за спешните случаи с други причини - инфаркт, инсулт, катастрофи, които не могат да получат адекватно лечение. Отлагат се плановите операции, което неимоверно увеличава риска за раково болните.

Допълнително, смъртността от една вълна зависи от това дали е първа, втора или трета, тъй като част от хората са по-защитени след боледуване. Един по-тежък вариант може да направи сходни поражения както по-лек в предишна вълна, защото има натрупан имунитет, или един по-лек вариант да даде същите поражения след достатъчно дълго време, ако се окаже, че естествената защита срещу тежка реинфекция има краен период.

За човешките коронавируси изследванията показват защита от тежко боледуване до 4-5 години, а от заразяване - до 12 месеца. Затова резултатите от заразяването в една държава не могат да се прехвърлят автоматично към друга, дори да е със сходни демографски характеристики - средна възраст, затлъстяване на населението, диабет и др. Относително лекото боледуване от един нов вариант върху масово преболедувало и ваксинирано население, като това в Англия, не може да ни даде основание да предскажем същото върху население с много ниско ваксинационно покритие. В България имаме висока средна възраст от 44 години, 500 000 диабетици, високо ниво на затлъстяване, ограничен болничен капацитет и реално около 20% ваксинирани, докато в Южна Африка имаше 39%. В Англия, със 75% ваксинирани и 45% с бустер, в град Лондон новоприетите пациенти на ден са три пъти повече, отколкото в предишни вълни, защото вирусът е толкова заразен, че достига до всеки уязвим - без ваксина или непреболедувал.

- Как изглежда експоненциалното разпространение на Омикрон в цифри?

- Броят на случаите при Омикрон се удвояват на 2 дни, например 512 на първи януари, 1024 на 3-ти, 2048 на 5-и и т.н.

Предстои огромна и много бърза вълна с многократно повече заболели едновременно. Случаите с Делта варианта се удвояваха на 9 дни. За същия период от време случаите с Омикрон скачат 12 пъти, вместо 2 пъти. За неболедували и неваксинирани вероятността за тежка хоспитализация според предварителни изследвания спада с 24%, а за преболедували и неваксинирани с 45% - което означава, че преболедуването не дава гаранция за защита по никакъв начин. Ще има значително повече тежко болни едновременно и няма да има болничен капацитет за тях.

- В социалните мрежи и в обществото като цяло често се сблъскваме с неразбирането на хората защо се правят математически модели. Доколко верни са те и стават ли грешки?

- Математиката е единственият възможен начин да се прогнозира във всяка една област на познанието. В случая с епидемиите, ние съставяме модели, които използват външна информация - характеристиките на вируса (латентен период, заразност, начин на разпространение и т.н.) и се залага определено поведение на хората. Моделът е достоверен доколкото е достоверна информацията. С моя колега Асен Чорбаджиев създадохме нов вид модел, който не зависи от такива допускания, а от реалните данни се изчислява вероятност за заразяване и с помощта на разклоняващи се процеси и автоматично засичане на започване или обръщане на дадена вълна се прогнозира точно за период от 2-4 седмици в над 35 държави.

Снимка: Личен архив

- Как може да се противодейства нададена прогноза? С мерки?

- Класическите епидемиологични модели, за разлика от нашия модел, дават не прогнози а сценарии - ако се вземат тези и тези мерки, броят заразени ще бъде такъв и такъв. Такъв е моделът на проф. Огнян Кунчев. Той позволява да се изчисли, в зависимост от темпа на ваксиниране, колко тежко болни може да има в определена вълна, както и как ще се отразят мерките. В България най-сериозно отражение до момента даваха затварянията на прогимназии и гимназии - нещо, което моделирахме и показахме на националната кардиологична конференция, заедно с д-р Лазова, д-р Ганев, д-р Великов и д-р Бацелова.

- Като споменахте затваряне на училищата, децата сега излизат във ваканция, но това далеч не означава ограничаване на контактите. Вие призовавате за удължаване на ваканцията, но не е ли разнородната среда, в която децата попадат извън класните стаи, потенциално по-опасна?

- Причината тези затваряния да работят е, че училищата свързват в една мрежа всички слоеве на обществото, които иначе не могат да се засекат, освен за кратко в градския транспорт. В България трафикът и мобилността като цяло са ниски, има много изолирани и слабо посещавани отвън региони и това увеличава ролята на разпространението в училище и през децата. Децата са предимно безсимптомни преносители, което ги прави много по-ефективни в заразяването.

Абсолютно всяко затваряне и отваряне на училища до момента дава незабавни ефекти върху заболеваемостта при децата, а оттам, със закъснение, и при възрастните.

Смесването на децата с роднини от чужбина и от други градове ще разпредели по-равномерно заболеваемостта по възрастовите групи, което ще се отрази след 4.01. 2022г. За съжаление, дотогава ще имаме хиляди случаи Омикрон на ден и отварянето на училищата ще създаде една много висока и мощна вълна.

- Как да празнуваме в условията на зараждаща се нова вълна?

- Събиране само с ваксинирани роднини. Особено трябва да се пазят възрастните хора и малките деца. Ако имате бебе, празнувайте само в най-тесния си кръг и се пазете от контакти с други хора. Ваксинирайте себе си, баба си, дядо си, децата от 5г. нагоре и не слушайте фалшиви новини за ваксините! Те са достатъчно безопасни, за да бъдат добавени в редовния и задължителен имунизационен календар на Русия.

- Изградихте ли вече мнение към новия състав на МЗ? Оптимист ли сте, че управлението на кризата ще е "по-здравословно"?

- Все още не се познавам с колегите от МЗ, но имам отлични впечатления от екипа на доц. Кунчев и д-р Пармакова, с които работихме заедно през последната вълна.

- А вие оптимист ли сте като цяло? Как смъквате нивото си на тревожност?

- Епидемията ще има край по един или друг начин, въпросът е каква цена ще платят всички за нея. За моето семейство съм оптимист, защото всички са ваксинирани, а почти всички са и с трета доза. Това, както и силовите тренировки, поддържат моето спокойствие в личен план.