На фона на ковид пандемията се забелязва увеличение у нас на болните с туберкулоза в България. Болниците не се финансират и не провеждат скринингови програми за откриване на туберкулоза. По тази тема потърсихме пулмолога д-р Стела Денчева, управител на Белодробната болница във Велико Търново. Здравното заведение, подобно на повечето у нас, е натоварено основно с болни от коронавирус.

- Д-р Денчева, каква е обстановката с болните от туберкулоза. Това заболяване като цяло е почти забравено в България, защото имаме задължителна ваксина? Какво става с болните от туберкулоза на фона на ковид пандемията?
- В момента говорим само за ковид, ковид. А какво се случва всъщност? В началото на календарната година, както и през последните два месеца на предходната, покрай предишните ковид вълни, хората се притесниха и спряха да мислят за другите заболявания. И сега финалният резултат е, че съществуващите други заболявания ги подценихме, забравихме и това резултира в уличаването на тяхната честота. Още повече, че в болниците беше забранен плановият прием за определен период. В момента също е забранен. В края на краищата ние акцентираме върху епидемичната обстановка в страната и подценихме развитието на другите заболявания. Аз съм убедена, че тук не става дума само за туберкулозата, а за всички други заболявания, за които хората спряха да ходят на лекар заради страха от ковид. У нас обикновено откриваме годишно около 45-50 случая на болни от туберкулоза. От началото на годината имахме само двама болни. Причината за това не е намалената заболеваемост, а просто хората не отиваха на лекар. Пациентите се скриваха и сега вече нещата излизат извън контрол. Тези, които са болни, не могат да се крият повече и от един момент нататък започва да търсят сериозна медицинска помощ. А ние започваме да откриваме все нови и нови случаи. За първите седем месеца на годината имахме двама новооткрити, болни от туберкулоза, а от август досега вече имаме още 20. Принципно, средно откриваме по трима-четирима пациенти на месец. Просто хората не трябва да се панират от ковид, а да си дадат сметка, че не трябва да си влачат заболяванията. Болестите не се лекуват сами. Напротив, усложняват се и започват да стават все по-сериозни и по-тежки. И точно това го виждаме в момента.


- Какъв капацитет имате да поемете болни от туберкулоза?
- Принципно, обгрижването на пациентите с туберкулоза протича на два етапа. Единият, който в минали години бе страшно важна част от здравеопазването в България, бе превенцията, когато активно се издирват такива пациенти. Имаше групи от лекари, които ходиха по места, които са рискови за туберкулоза. И правиха профилактични прегледи на място. На всяко тримесечие в болницата имахме безплатни консултации, т.н. акции на "Отворени врати", които първоначално бяха финансирани от Министерството на здравеопазването и от световен фонд. Фондът обаче изтегли финансирането, то рязко намаля, но така или иначе ние е в началото на 2020 година продължихме активно да търсим болни от туберкулоза. Със старта на ковид пандемията всичко се затвори и тези профилактични мерки бяха преустановени. Още повече, че болницата ни има и сериозен проблем с персонала. Просто нямаме достатъчно свободен човешки ресурс, който да заделим за извършването на профилактика. Това е по отношение на профилактиката. Винаги съм казвала и ще го кажа за пореден път, че профилактиката е в пъти по-евтина от лечението на даден пациент. Вторият етап е вече самото лечение на болния от туберкулоза.   

- Вие лекувате и ковид болни. Какво е вашето наблюдение за развитието на болестта у нас?
- Болниците е преструктурира много сериозно за ковид. Около 50% от леглата ни са за болни от коронавирус, а това е още една причина профилактичният сектор, който е от 18 легла, да е е редуциран на 10. Даже имаше моменти, в които бяха и по-малко леглата. Но е факт, че след август се откриха много нови болни с туберкулоза. В момента имаме 10 пациенти при нас.

- В какво състояние идват болните?
- Добрата новина е, че единици са тези, които идват в много тежка форма. Но идват хора с много сериозни промени в органите, които са засегнати от туберкулоза. Това показва, че болестта се е развивала в тях от месеци и на това не е обърнато внимание. Просто хората не са търсили медицинска помощ. Но това важи и за много други заболявания, не е само за туберкулозата. Същото мога да кажа и за увеличение на раковите заболявания на белия дроб. Идват пациенти в много тежко състояние, в много тежка фаза. Те просто не са търсили медицинска помощ от страх от заразяване с ковид. Напоследък ние забравяме, че има и други заболявания и не е само ковид. Визирам и пациентите, и лекарите... Медиците си вършим работата, лекуваме си болните. Когато обаче един човек девет или десет месеца развива някакво заболяване, после ни е по-трудно на нас, лекарите, да овладеем ситуацията.

Снимка: БТА

- Ако се върнем на ковид вълната, с какво се сблъскване?
- Не само ние, като лекари, а като общество се сблъскваме с тежка ситуация. Това е една голяма драма за нашето съвремие. Пак ще кажа, че профилактиката е по-евтина от самото лечение. И вината у нас да не е така е на всички - и на медицинските институции, и на държавните институции, и на хората, които тръгнаха да се подвеждат по умишлено непочтени антиваксърски настроения. Ние сега, като общество, това плащаме в момента. Плащаме за ситуация с много заболели, с натоварен до предала медицински персонал, с много починали. Ние сме пълни и сме пълни от месеци, а не от последните няколко седмици. Трябва да ви кажа, че още в началото на август пациентите бяха много. Интересното при ковид е това, че хората пристигат в непредвидимо състояние. Идват пациенти, които не изглеждат в толкова тежко общо състояние, но се влошават в рамките на два-три дни. При това много млади хора са поразени тежко от ковид сега за разлика от предишните вълни, когато боледуваха повече само възрастните и такива с много хронични заболявания. При новия щам Делта нещата не са като преди. Иначе добрата новина е, че много по-малко от заразените боледуват тежко и не се налага да влизат в болница. Но трябва да се знае, че заразените в момента са страшно много. И поради тази причина хората, които се нуждаят от болнично лечение, са много повече от преходните вълни. При хората, влизащи в болница, усложненията са много. А всичко това можеше да бъде избегнато чрез ваксинация. Аз не мога да разбера тези антиваксъри настроения. Точно ваксините са тези, които са изкоренили редица заболявания. Бих разбрала антиваксърите в самото начало на появата на ваксините. Тогава смятахме, че те се появиха бързо, че все още няма данни за тях, за проучване, за начин на действия и т.н. Но сега, година по-късно, когато вече имаме поставени милиарди дози, когато се вижда, че ваксините работят... Не ги разбирам и антивъксърите, и хората, които се притесняват. А и също така изпуснахме лятото, когато нямаше много случаи на коронавирус. Не използвахме това време, за да се ваксинират по-голяма част от хората. И, да, факт е, че в момента в болниците постъпват хора, които не са ваксинирани. Но това е така и ние го виждаме и в другите държави. Неваксинираните стигат до болница, ваксинираните боледуват много по-леко. В подкрепа на думите ми ще дам следния пример. При нас имаше един господин на 95 години, който изкара тежка форма на ковид. Ние го поехме, излекувахме го и го изписахме в добро състояние, защото беше ваксиниран. Ваксиниран - да, болен - да, на 95 години - да. Справи се със заболяването.

Ако нямаше поставена ваксина, този човек нямаше да оцелее.

Но за жалост ние не си даваме сметка за това и много подценяваме нещата. А и цялата ситуация у нас много се политизира. И точно в тази среда антиваксърският глас се чува. Превърна се в един популизъм, който е удобен за много политически формации на фона на трикратните избори в България тази година. И за жалост в момента ние, като общество, ще платим и плащаме цената на това антиваксърско настроение. А цената е много болни, много налични пациенти в болниците, много починали.
Снимка: БТА

- Вие ваксинирана ли сте?
- Да, и дори обмислям да сложа трета доза.

- Колко ви струва лечението на тежко болен пацинт с ковид. Парите, които се плащат от Националната здравноосигурителна каса, са около 1200 лева?
- Толкова са някъде. Лечението на един тежко болен, да говорим образно за пациент на границата да влезе в реанимация, ни излиза около 3 пъти повече от сумата по Каса. И в тази цена не слагам труда на хората, които вече са на ръба на възможностите си, защото персоналът намаля страшно много. Хората не желаят да работя при това натоварване и напуснаха. Останалите пък са изключително натоварени, поемайки функцията на напусналите. Трудно е много.
Колкото са повече ковидните пациенти, толкова повече болницата затъва финансово.

Снимка: iStock by Getty Images

- Как стоят нещата с изплащането на парите за работа на първа линия при вас?
-
Към момента се изплащат редовно, но с малко закъснение. Доколкото ни обясниха това е заради трансферите от Касата към здравното министерство.

- Като цяло обезпечени ли сте с лекарства, защото ваши колеги от други болници казаха, че има недостиг на медикаменти?
- Проблемът е голям и ще става още по-голям. Има проблем с доставката на основни медикаментите. Ако при предишните вълни - ноември, декември миналата година, изчезнаха антибиотиците, сега в момента започва да се усеща липсата на други много по-важни медикаменти. Говоря за кортикостероидите и антикоагулантите. Визирам инжекционните антикоагуланти, които ние прилагаме на пациентите, за да не се образуват тромбози. У нас има много малки количества, а производителите и фирмите вносители декларират, че до месец-два може да се спре производството и вносът. Просто не искам да си представя какво ще се случи. Поради тази причина всички лечебни заведения изпитват в момента огромен недостиг. Убеден съм в това отношение.

- Как очаквате да се развива тази ковид пандемия? Все повече информация идва, че в началото на следващата година ще имаме и хапче за лечение?
- Аз имам една мечта. Да се повтори ситуацията от 1918-1920 година с испанския вирус. Заболяването да се завърти и да изчезне в рамките на 2 години. Да се превърне в проста вирусна инфекция. Иначе появата на хапче за терапия е хубаво нещо и вярвам, че ще помогне. Но ще мине време, докато може да се прилага масово и така да се овладее пандемията. А и ще е скъпо. Так че мечтая в един момент ковид да се превърне в обичаен стандартен вирусен причинител на сезонна инфекция и ние да се върнем към нашия нормален живот, какъвто бе преди две години.