Министерството на образованието и науката /МОН/ публикува проект на решение на Министерския съвет /МС/, в което се предлага държавата да субсидира за учебната 2020/2021 година обучението в 38 държавни висши училища /включително и военните/ на 38 028 студенти, от които 33 589 - след средно образование.

В проекта от МОН предлагат за учебната 2020/2021 година да бъдат приети и 2282 докторанти в държавните висшите училища, от които 1734 ще са в редовната форма на обучение, а 548 - в задочната форма на обучение. Ще бъдат приети и 326 докторанти в научните организации, от които 180 ще са в БАН, а 54 - в Селскостопанската академия.

В държавните висши училища за учебната 2020/2021 година се предвижда да бъдат приети срещу заплащане 16 306 студенти, от които след средно образование са 10 371.

В съответствие с промените в Закона за висшето образование, с проекта на решение на Министерския съвет, за приеманите студенти в частните висши училища за учебната 2020/2021 година, не се утвърждава прием. Те ще решават самостоятелно за броя на приетите първокурсници.

Ще бъдат приети и 150 първокурсници от Северна Македония, както и 2000 наши сънародници от чужбина за придобиването на образователно-квалификационните степени "бакалавър" и "магистър", а 40 - за образователната и научна степен "доктор".

Предложеният прием на студенти и докторанти е съобразен с предложенията на организациите на българските общности в чужбина и на българските дипломатически представителства, както и с желанията на кандидат-студентите от информационните кампании в Албания, Косово, Северна Македония, Молдова, Украйна, Сърбия, Кипър и Испания.

За издръжката на обучението на студентите и докторантите в първи курс за учебната 2020/2021 година са предвидени 117,3 милиона лева

Приемът на студентите в първи курс за новата академична година е съобразен с потребностите на пазара на труда, пише в проекта за прием на МОН.

Свиват приема

Най-много първокурсници продължава да приема Софийският университет "Св. Климент Охридски". Общо там през новата учебна година се очаква да започнат да учат 5077 души. Бройката намалява в сравнение с предходната година, когато приемът беше за над 5900 души. В това число влизат освен завършващите средно образование, магистрите след бакалавър и докторантите. Само за бакалавър и магистър след гимназия местата са около 4000".

За тази година е намален приемът в специалности от сферата на социалните и правните науки. По-малко са местата и за първокурсници, които искат да учат "Право" - от 380 миналата година са редуцирани до 310 през тази. С около 20 по-малко са бройките за "Администрация и управление", където през новата учебна година ще бъдат приети 99 души. Местата за бъдещи икономисти са свити от 70 на 43.

Свива се приемът и в специалностите "Медицина" (от 80 места миналата година на 61 през тази) и "Фармация" (от 54 на 41 места за първи курс). За "Информатика и компютърни науки" са предвидени 520 места, за "Математика" - 104. Това са и направленията, които дават най-добра реализация по отношение на заетост и заплати във висшето образование в страната, показва рейтинговата система на университетите.

Приемът в УНСС също е свит. През новата учебна година първокурсниците, за които държавата ще плаща, ще са максимум 2208. През миналата година бройката беше 3140. В направлението "Икономика" ще бъдат приети максимум 1519 при 2037. Намалението идва основно от свиването на броя на младежите, които ще се обучават дистанционно - от 350 през 2019 г. на 80 през тази. Намален е и приемът за "Администрация и управление" в дистанционна форма - от 100 на 30 места. За редовното обучение приемът се запазва около 250. "Право" ще могат да учат максимум 154 нови студенти.

Намалява и приемът и в други икономически университети като Икономическия университет във Върна. В Стопанската академия в Свищов броят на първокурсниците е почти същият като през миналата година - около 460.

Свиване на приема за бакалаври има в Техническия университет в София - от 2294 на 2079. В техническото висше училище вече няма да се приемат първокурсници в нетипичната за университет с такъв профил специалност "Педагогика". Намаляват и местата за "Администрация и управление". Свива се обаче и приемът в "Информатика и компютърни науки" (от 70 на 33 бройки).

В останалите университети също има намаление на приема, но спадът на местата не е драстичен.

В медицинските университети местата за бъдещи лекари се запазват на нивото от предишната година. В някои им намаление на бройките за специалност "Фармация".

Без предварителни изпити

Заради ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса доста университети отменят предварителните си приемни изпити. Това се случи в Софийския университет и в УНСС. Отпадат предварителните изпити в Университета за хранителни технологии в Пловдив. Отложени изпити има в Пловдивския университет, Югозападния университет в Благоевград и други.

Техническият университет в София обаче прави предварителните си изпити дистанционно - през интернет.

Отмяната на предварителните тестове на този етап не е голям проблем, тъй като от години висшите училища дават по няколко възможности за явяване на един и същи изпит. Не се знае обаче дали няма да бъде застрашена и редовната кандидатстудентска кампания. Тя обикновено е през юли.