На база на предварителни данни и оценки се очаква салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа за 2016 г. да бъде положително за първи път след 2008 година. Очаква се излишъкът по КФП да бъде в размер на около 1508,6 млн. лв. (1,6 на сто от прогнозния БВП), съобщава пресцентърът на Министерството на финансите.

По този начин, освен спестения ресурс за финансиране на планирания с разчетите към ЗДБРБ за 2016 г. дефицит по КФП (в размер до 2 на сто от прогнозния БВП), на разположение във фискалния резерв към края на 2016 г. остава и ресурсът от формирания бюджетен излишък за годината.

Постигнатите резултати излъчват силен сигнал за водената последователна политика, насочена към осигуряване на устойчива фискална позиция в средносрочен хоризонт, пише в съобщението.

Съпоставен с предходната година, относителният дял в БВП на бюджетното салдо по КФП се подобрява с 4,4 процентни пункта. Факторите за това подобрение са, от една страна, по-високите приходи и от друга - по-ниското усвояване на разходите.

Приходите и помощите по КФП за 2016 г. се очаква да бъдат в размер на 33 944,6млн. лв. (102,8 на сто спрямо годишния разчет), като спрямо 2015 г. се отбелязва ръст от 1745,1 млн. лева. Ръстът спрямо предходната година се дължи на по-високите данъчни и неданъчни приходи, които нарастват с 2494,1 млн. лв., докато грантовете от ЕС са по-ниски.

В частта на приходите по националния бюджет най-значително е увеличението при постъпленията от данъци (с близо 2,1 млрд. лв.), като ръст се отчита при всички основни данъци и осигурителни вноски. Косвените данъци нарастват с близо 1,2 млрд. лева спрямо предходната година, като само приходите от ДДС нарастват с около 0,9 млрд. лева (11,5 на сто). Значителен ръст се отчита и при приходите от акцизи, социални и здравноосигурителни вноски, ДДФЛ, корпоративни данъци и други.

Разходите по консолидираната фискална програма (включително вноската на България в бюджета на ЕС) за 2016 г. се очаква да бъдат в размер на 32 436,0 млн. лв., което е 93,2 на сто от годишния разчет.

В структурно отношение се очаква изпълнението на разходите по сметките за средства от ЕС да бъдат по-ниско спрямо планираното с разчетите за годината с около 2,0 млрд. лв., което е свързано с по-ниското усвояване в началния етап на проектите по оперативните програми и Програмата за развитието на селските райони за новия програмен период.

Два милиарда лева са изхарчени от правителството през декември

През ноември излишъкът в хазната е бил близо 3,5 млрд. лева, но два милиарда от него бяха за програмата за саниране и плащането на дълга за АЕЦ "Белене".

Малко след като бе платен дългът за "Белене", Фондът за гарантиране на влоговете възстанови заема си към държавата, взет за изплащането на гарантираните депозити от Корпоративна търговска банка.

Парите от него отидоха във фискалния резерв, който запазва нивото си от 14,3 млрд. лева.