Специалисти от Катедрата по инфекциозни болести при Военномедицинска академия организират безплатни консултации и прегледи за лаймска болест и други инфекции, предавани при ухапване от кърлеж, съобщиха от пресцентъра на ВМА.

Прегледите ще се състоят в периода 11-14 юни , от 09.00 до 14.00 часа в кабинет 108 на Катедра по инфекциозни болести на ВМА.

За целта е необходимо да бъде направено предварително записване на телефони: 02/92 25989; 02/ 92 26125 - от 08.00-14.00 часа.

Не се изисква направление от личния лекар.

Кърлежово-преносимите заболявания се причиняват от инфекциозни агенти, предавани чрез ухапване от различни видове кърлежи. До този момент са известни 16 заболявания, причинени от кърлежи.  Тъй като даден кърлеж може да бъде преносител на повече от един инфекциозен агент, пациентите могат да бъдат инфектирани едновременно с повече от един патогени, което определя трудностите при диагностиката и лечението на някои пациенти, се посочва в съобщението.

Лаймската болест е най-широко разпространената инфекция, предавана чрез ухапване от кърлеж. Най-честата клинична проява е кожен обрив, на мястото на ухапването (който може и да липсва при неправилно изваждане на кърлежа или неправилно поведение след това). Възможно засягане на сърцето, ставите, периферната и централна нервна система.

Друга широко разпростанена инфекция в България при ухапване от кърлеж е Марсилската треска. Тя се характеризира с повишена температура, дифузен обрив, засягане на ставите и общо неразположение. Навременната терапия предотвратява бъдещи усложнения и смъртност.

По-редки за страната инфекции, предавани при ухапване от кърлежи са Кримска-Конго хеморагична треска (ККХТ), Туларемия, Ку-треска, Човешка гранулоцитна анаплазмоза и Бабезиоза. Поради широкото разнообразие на болестите, тяхното протичане и лечение всяко съмнение за контакт с кърлежи, подлежи на консултация и преглед с лекар-инфекционист.