"Никъде никога не съм се представял като детски писател, нито съм казал, че "Да пробудиш драконче" е детска книга. Това, че някой е решил, че може да я представи пред деца - да, учудих се. Но си казах - добре, от 8-и клас нататък би могло" - това каза пред Радио "Фокус" авторът на "Да пробудиш драконче" Николай Телаллов.

Изданието предизвика полемика, след като родители се възмутиха от това, че е част от проект за насърчаване четенето сред учениците, тъй като в нея имало вулгаризми, сексуално съдържание и дори, по думите им, насърчаване на децата да пият алкохол. Проблемът накратко бе в това, че "Да пробудиш драконче" е представена пред петокласници в Хасково, докато в Регионалното управление по образование се оказва, че не са запознати със съдържанието ѝ. Вина за случая пое д-р Константин Иванов от фондация "Разказвач на приказки", като увери, че книгата повече няма да бъде представяна на деца на такава възраст. 

Телаллов не крие изненадата си от разразилата се полемика около книгата, написана в далечната 1996 г. До вчера не е имало коментари, че тя съдържа цинични изрази.

"До момента отзивите от "Да пробудиш драконче" са били, че е много наивна, че е нереалистично романтична, че съм си правел гаргара с историята и митологията, че не може да има такива взаимоотношения между хора, че е написана на разговорен език. Сега за първи път ме обвиниха, че книгата е цинична, едва ли не порнографска, от което аз съм страшно изненадан. Споменати са две думи, които постоянно се използват във филмите, които нямат възрастово ограничение". 

Освен това от миналата година книгата е представяна и в училища в Плевен и в Кърджалийско, също в рамките на инициативата "Разказвачът на приказки". През 2002 г. е показвана и в Габрово. 

"Очаквах все пак среща с деца седми или осми клас. Не знам по коя преценка бяха решили, че книгата ми е подходяща за пети клас. Аз останах изненадан, но децата се оказаха много по-умни същества, имаха много смислени, много адекватни, много умни въпроси", коментира писателят за срещата си с учениците.

В профила си във Facebook Телаллов обяснява и че героят му е 27-годишен, а самият автор е бил на 29 г., когато е писал "Да пробудиш драконче". Тоест произведението не е дори за юноши.

"Писах за своята възрастова група - плюс-минус. И за тогавашните житейски и жизнени проблеми, като направих опит (както се оказа - добър) да изведа от тези тогавашни проблеми някакви "вечни" изводи и, моля ви се, "послания". След издаването се оказа, че романът се харесва и на доста по-млади от мен. Не го очаквах. Но беше приятно". 

Авторът обяснява и защо след като е писал за възрастни, не е отказал да говори пред деца в неподходяща възраст. 

"Ами заради следната случка: Написах книгата през 1996-а, издадох я през 1998-а и я продавах на сергия на Орлов мост в София. И един ден пред сергията ми застана цяло семейство: майка, татко, две момчета, голямото на около 11-12. Спомних си, че предишната седмица майката (на моите години или малко по-възрастна) бе минала и купила книжката. И ето - бяха дошли. Голямото момче ме попита: "Кака Верена кога ще дойде на работа?"

Разбирате ли? Хлапето, което сега е на поне 35 години, искаше да види героинята на романа. Беше убедено, че не съм писал измислици, че тя е реална. 

И досега смятам това за най-висшето признание, което съм получавал за работата си. Та ето тази случка ме накара да се съглася да говоря с деца 5-и клас. При все това подчертах и пред учителите и после пред издателя, че по-уместно, а и на мен би ми било по-интересно, да се срещам поне с осмокласници. Но, длъжен съм да кажа, че специално в Плевен останах приятно изненадан от реакцията, от смислените и нерядко дълбоки въпроси от петокласниците".

Авторът е озадачен и от факта, че никой от критиците му не е чел книгата, която така яростно бе осъдена вчера. Освен това, след обиколката из училища през ноември 2022 г. той смятал да прекрати сътрудничество с "Разказвача на приказки". 

"През декември му пратих мейл с предложение за късане на договора по взаимно съгласие. Той отговори, че ще реши какво да прави след новогодишните празници и когато се консултира с адвокат. И така стигаме до днешния "скандал".