Атанас Атанасов е името, което стана изненада в списъка с министри на кандидата за премиер Кирил Петков от "Продължаваме промяната". Атанасов ще оглави Министерството на културата.       

Кой е Атанас Атанасов? 

Той е на 31 години, роден и израснал в Хасково, където е завършил езиковата гимназия като един от отличниците на випуска.

Има бакалавър по театрално изкуство от Whitman College (САЩ), където бях приет на пълна стипендия и се дипломира в топ 3% на своя випуск.

Тренира тенис активно от 8-годишен, като на 14 г. стана републикански отборен шампион по двойки на България заедно с Григор Димитров.

Живял е в Холивуд, Берлин и Лондон, като освен артист пред камерата и на сцената, се изявявм и като продуцент на документално кино.

Филмът му "Отключи сцената" бе показан на 5 международни фестивала като печели първо място в категорията "Избор на публиката" в Джорджия, САЩ.

Самият филм разказва историята на проекта Unlock the Stage, който основах в Лос Анджелис.

"Чрез онлайн кампания набрахме над $15,000 за възстановяването на читалището в родното село на баба и дядо - Татарево. Вече 6 поредни години организирам фестивала ОТКЛЮЧЕНО, за да поддържаме сцената на читалището жива", разказва Атанас Атанасов.

Продължавам промяната, защото видях, че е възможна, и защото България има изключително богата култура и история, които заслужават да бъдат на световната сцена.

"Започвайки да уча театър на 10 000 километра оттук, се оказа, че в моето собствено село има такава прекрасна зала", разказа Атанас Атанасов.

Първата му среща с читалището обаче го удря като шамар. "Видях страшно много боклуци, стари прозорци, чинове... прах, страшно много прах, счупени седалки, всичко беше... минирано от птиците от години наред", спомня си Атанас.

Година по-късно се ражда проектът "Отключи сцената". Събрани са 15 000 долара, с които започва възраждането на читалището.

Американците, които са помагали за възстановяването на читалище, са запленени и изненадани как може такъв паметник да е толкова занемарен.

И въпреки че покривът продължава да тече, стените се лющят, а токът в залата се държи на един контакт, сцената оживява.

"Две лета подред, тази сцена оживява по един уникален начин, а освен това имаме кино, което ние си направихме и което е прожектирало доста филми. Винаги съм вярвал, че когато искаш нещо да направиш, не трябва да се чака някой друг да ти го направи", споделя Атанас Атанасов.