Това коментира за БТА националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова. Ние не сме здрава нация, боледуваме често още в работоспособна възраст, допълни тя.

По думите на проф. Миланова увеличаването на възрастовата граница за пенсиониране ще се отрази неблагоприятно на хората, които страдат от хронични болести. До достигане на възрастта за пенсия, голяма част от тях вече ще бъдат инвалиди и пенсионери по болест, коментира тя. По думите на Миланова обществото ни е много болно и предвид стреса, под който живеем, тази мярка е крайно неподходяща.

Според анализ на психичното здраве на българската нация пет от десетте основни хронични болести, които водят до инвалидизация, са психични. Тези болести не водят до смърт, но са тежки и хронични, нарушават качеството на живот и водят до инвалидизация, уточни Миланова. Една от тях е периодичната депресия, която заема 10,7% от общата заболеваемост, както и алкохолизмът - 3,3 на сто.

Психичните заболявания, водещи до инвалидизация, заемат 28 на сто от общата заболеваемост, смъртността при тях е 1,4 от общата смъртност.
Проблемът с инвалидизацията от своя страна води до голяма загуба на икономическа продуктивност и социален капитал, отбеляза Миланова. Тя посочи, че у нас заболеваемостта от психични разстройства е по-голяма отколкото в други европейски страни и обществото ни боледува много по-тежко, защото условията на здравеопазване са лоши.

За общества, които имат добро здравеопазване и добро качество на живот, 65-годишната възраст за пенсиониране е напълно нормална, това е възраст, в която хората все още са работоспособни, смята проф. Миланова. В България здравеопазването е длъжник на населението, тъй като през годините не е направено достатъчно, за да се създават условия за адекватно медицинско обслужване, допълни тя.