Много парижани запалиха свещи и пяха песни за 130-те убити, въпреки че най-малко един заподозрян е на свобода и има опасения, че е възможно още джихадисти да са проникнали в Европа предвид слабия граничен контрол, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Прокуратурата е установила с помощта на пръстови отпечатъци, че двама от седмината нападатели, които загинаха при атентатите, са влезли в ЕС през Гърция на 3 октомври. Други четирима са били френски или белгийски граждани. Един от нападателите все още не е разпознат. Друг, Салах Абдеслам, остава на свобода.

"Още съм замаяна, защото това са квартали, където ние, младежите, излизаме често, това са места, които познаваме добре", каза студентката Софи Гарсон, гледайки към цветята и свещите пред бар "Льо Карийон", където терористите разстреляха хора.

Бележка, оставена на стената на заведението, от неговите собственици, поднася дълбоки съболезнования на близките на жертвите, благодари на хората за подкрепата и призовава за единство.

Мнозина решиха, че най-добрият начин да пренебрегнат екстремистите е като се забавляват. Те пяха и танцуваха на Площада на Републиката - в центъра на модерен квартал, където бяха убити десетки хора.

Пред концертната зала "Батаклан" - сцена на най-смъртоносната от атаките, отнела живота на 89 души - една жена пя, а друга й акомпанира на пиано.

Демонстрациите са забранени в Париж след атентатите. Много хора обаче се събират спонтанно пред атакуваните заведения във френската столица, за да оставят цветя, да запалят свещи или да проведат мълчаливи бдения.

Голям брой послания зоват към любов и обещават, че касапницата няма да тласне парижани към омраза и подозрителност.

В реч пред горната камара на френския парламент, Сената, вчера премиерът Манюел Валс призова французите да не се оставят нападенията да променят начина им на живот. "Да се противопоставим означава да продължим да живеем, да излизаме", каза той.